reede, 29. aprill 2016

Nüüd ma siis tean, millest kõik räägivad

Eilne filmiõhtu oli meil küll pühendatud eesti menukale "Päevad, mis ajasid segadusse", aga kuna ma sõitsin Tartu liiga vara ja mul jäi aega üle, jõudsin enne veel ühe filmi ära vaadata: "Hr Õige" ehk "Mr Right".

Anna Kendrick mängib nunnut, natuke napakat neiut, kes on armastuses pettunud, aga õnnekombel kohtab oma Härra Õiget (Sam Rockwell). Kõik on super, kuni selgub, et tüüp on palgamõrvar. Küll endine palgamõrvar, aga minevik jälitab teda ja inimesi, kes temaga arveid õiendada tahaks, leidub küll ja veel.
See film oli nagu sõõm värsket õhku. Tempokas ja naljakas ja kohati isegi südamlik. Mulle meeldis dialoog. Tim Roth, kes mängis Sam Rockwelli kunagist paarimeest ja nüüdset vihavaenlast, oli väga hea. 
Ja võitlusstseenid mõjusid päris võimsalt, kordagi kaotamata sellele filmile omast napakat huumorit. Härra Õige oli megalahedalt kiirete refleksidega. 
Igatahes võin seda filmikest soovitada, mulle meeldis.

Siis haarasin kaasa Tiina ja Marili, tegime Ränduri pubis enne teist filmi aega parajaks ja naersime kogu aeg mitte millegi üle.

Sellest uuest eesti filmist, "Päevad, mis ajasid segadusse", olin ma lihtsalt nii palju kuulnud. Kõik rääkisid sellest ja arvustasid seda ning TeaterMuusikaKinos oli ka hiiglapikk arvustus.
 
Igapidi tore, et Tiina meid seda vaatama tiris. Mulle tegelikult räigelt meeldis see film. Väga ilus oli. Vahepeal naljakas, selliste asjade pärast, mis tegelikult ei peaks naljakad olema (nagu rullnokkade ülevõlli ropendamine või peategelase mureliku ema küsimus, kui ta noormeest jälle kuskilt kahtlasest kohast üles korjas, et koju viia: "Ütle, Allar, ausalt: Ega sa pederast pole?")
 
Ja päris tihti oli ta masendav. Need vanad majaloksud külakolkas, lagunevad välisfassaadid ja nõukaaegne mööbel... See perspektiivitus. Üks stseen, kus isa oma tuttavaga raha pärast tülitses, samal ajal kui kaks väikest tütart ja ema elutoas "Metsikut roosi" vaatasid ja teesklesid, et ei kuule. Košmaar.
 
Muusikale oli hästi palju rõhku pandud, kõlas üks üheksakümnendate megahitt teise järel. Kord laulsid kõik tegelased kaasa, igaüks omi asju tehes, kord oli laul lihtsalt taustaks... Hästi palju nostalgiat tekitas.
 
Näitlejatööd olid head. Hendrik Toompere Jr ja Juhan Ulfsak olid mõlemad võrratud. Hendrik Toompere Jr-l on kohe selline nägu, mida kaamera armastab. Hästi huvitav. Ja Juhan Ulfsakil on võrratu madal hääl ja üldse... kõik on tal olemas.
 
Sellele filmile heideti palju ette, et ta oli kunstiliselt hästi hea, aga sisu on natuke nõrk ja tegevust vähevõitu. Et liiga palju lihtsalt ilusaid kaadreid ja mõtisklemisi. Vot sellega ma isegi nõus ei ole, minu jaoks oli sisu ka täitsa piisavalt. Eks ta selline masekas ja aeglane oli, aga see on juba eesti filmi firmamärk. 
Ma olen igatahes selle kinoelamusega väga rahul. Mõlema eile nähtud filmiga. Aga eesti film oli parem.

Kassistent

Tulime Marili ja Tiinaga öösel kinost ja läksime Marili juurde. Marili korterikaaslasel on hiljuti varjupaigast kass võetud ning see osutus üheks kõige sõbralikumaks kassiks, keda ma kohanud olen. Ta tuli kohe korterikaaslase toast meie juurde, puges kõigile ja hakkas lambist nurruma. Absoluutselt antisotsiaalse Pääri vastand.

Kui me välivoodit hakkasime lahti tegema, tuli kass kohe appi.
"Pole vaja muretseda, assistent on kohal," ütlesin ma. "Või õieti kassistent."
Ma olin sellest uuest sõnast nii lummatud, et naersin tükk aega. Teised ei naernud.
 
Kassil oli kellukesega kaelarihm. Ta otsustas oma pärisperenaist ignoreerida ja tuli ööseks meie tuppa, magades Marili jalgade peal ja nurrudes üle terve toa. "Ma ei tee talle isegi pai," sosistas Marili.
Kui ma öösel vahetevahel üles ärkasin, kuulsin ikka ja jälle, kuidas kass kellukese helisedes ringi heljus ja oma toimetamisi toimetas... nagu üks väike karvane jõuluingel.

Hommikul ärgates avastasime, et Tiina oli ära läinud, tal oli varakult toimetamisi. Ainult pleed ja padi lebasid nukralt kokkupanduna maas madratsi peal. Viskasin Marilit pleedi ja siis padjaga, lootes ühte ergutavat hommikust padjasõda, aga Marili teeskles, et ta on surnud.

Wifisse sisse logides avastasin, et neil on isegi kassile oma wifi. Kui eksootiline!

Ja hiljem bussis Puhja poole sõites avastasin veel ühe kassi-nimelise wifivõrgu.

Lausa kadedaks võtab
Mu oma kass Puhjas varitses esikus, ootas, kuni ma kohvitassiga elutuppa suundusin, ja jooksis mulle hooga jalgu. Terrorist.

neljapäev, 28. aprill 2016

"Minu Peterburi"

Kuigi ma olen sellele blogile nimeks pannud "Mida ma hommikuks sõin", ei kirjuta ma kunagi, mida ma hommikuks sõin. Miks selline paradoks? 
Lubamatu.

Täna igatahes sõin ma järgmise kuningliku eine: apelsinimahl (veinipokaalist), tass teed, tass kohvi (miks ma nii palju joon?), üks wrap sulatatud juustu, tomati ja kurgiga, ning terve kuhi pisikesi muffineid, millele ma lopsakalt Nutellat peale määrisin.
Rõõmus algus päevale garanteeritud.

Nutellast veel nii palju, et see on parim. Ma ostsin eelmisel nädalal Nutella aseainet ehk mingit suvalist šokolaadikreemi Maximast, sest see oli Nutellast euro odavam. Nutella on kallis. Mingi suht väike purk on kolm eurot. Mul pole tavaks toidupoes kunagi hindu vaadata, ma lihtsalt kraban, mida tahan, ja tulen tulema (kuigi mul tõesti läheb toidu peale palju raha). 
Ja mis Nutellasse puutub, siis selle puhul ei vaata ka edaspidi hinda. Kui ma seda teist šokolaadikreemi sõin, siis mu reaktsioon oli kohe "Ei... See pole ikka see õige." 

Sain läbi sellise raamatu nagu "Minu Peterburi" Mailis Hudilainenilt.


Pean tunnistama, et esimene pool raamatust mulle üldse ei meeldinud. See oli väga negatiivne ja tiris endal ka tuju alla. Autorile ei tundunud Peterburis üldse mitte miski meeldivat: ilm, inimesed, valitsus, kombed, ametnikud, ülemus... Üldse mitte miski. Ja ta muudkui sõimas seda kõike, kuni lugejal jäi üle ainult mõelda: miks sa seal üldse elad, kui nii vastu hakkab?

Ühel hetkel koliski Mailis Eesti tagasi, rahunes natuke üksinduses ja otsustas Peterburile uue võimaluse anda. Nüüd läks raamat lõbusaks, sest Mailis muutis iseenda suhtumist ja vaateid. Ta sai aru, et kuigi varasemalt tundus, et välismaalast mitte keegi palgata ei taha, sest riik ja seadused on selle metsikult raskeks teinud, siis vaatavad tööandjad tegelikul vajadusel seadusele julgelt läbi sõrmede ja teevad mida vaja, et ta vastaval kohal töötada saaks.
Ta sai aru, et kuigi võõrastega ollakse tõrjuvad ja isegi ebaviisakad, siis omade ringi arvatud inimeste eest annavad venelased kõik ja on alati valmis abikätt ulatama. Ühesõnaga, väga nunnu.

Mulle meeldis eriti ühe peatüki nimi:

True dat
Selles peatükis tutvustab Mailis põhjalikult oma lemmik-joogikohti Peterburis ning räägib lähemalt, kuidas ühte päris õiget pubirallit läbi viia.

Mida rohkem ma seda raamatut lugesin, seda rohkem hakkas mulle tunduma, et see Mailis on ikka üks söakas naine. Andis vastu, kui miski ei meeldinud. Kord sõimas ta absurdselt oma rida ajanud valvelauaametniku läbi, kord kutsus bussis kedagi korrale... Ja talle meeldis oma vene sõpradega diskuteerida Vene riigi heade ja vigade üle. See tähendab, meeldis neile vastu vaielda ja neil meelega harja punaseks ajada.
Sealsamas joomispeatükis vaidlesid nad sõber Iljaga, kusjuures Mailis süüdistas, et Ilja vaatab Venemaad läbi liiga roosade prillide, ja Ilja süüdistas, et Mailis näeb ainult halba ja ei anna Peterburile võimalustki. Sõbrad tulid juba vahele, et jätke-jätke, aga nemad ei lasknud ennast segada, sest see oli neil selline väike traditsioon.

Hihi. Täpselt samal teemal jätkates: õhtul tuleb meil Marili ja Tiinaga filmiõhtu, aga mina võtan seda hoopis kui pidžaamapidu, sest ööseks jääme Marili juurde. Marilil on seal selline väike tahvel, kuhu nad korterikaaslasega üksteisele sõnumeid jätavad. Eelmine kord kustutasin kõik korterikaaslase teated ära ja kirjutasin sinna suurelt "Anne-Mai ruulib" ja "Yolo".
Kas ma kasvan kunagi suureks? Kas kasvan? Tehke oma panused!

kolmapäev, 27. aprill 2016

"Mäng on alanud"

Mäng on alanud - kõlab intrigeerivalt. Tegelikult on see lihtsalt üks Ugala etendus. Ema oma töökollektiiviga läks teatrisse ja kutsus mind ka kaasa.

Kusjuures panime kõik kergelt retardi. Enne etendust ei suutnud ma kellelegi öelda, mida ma täpselt vaatama lähen, sest mulle ei jäänud selle tüki nimi meelde. Nagu see oleks eriti raske nimi. Samuti ei suutnud ema seda meenutada.
Isegi saalist välja kõndides ja sõpradele etendusest Whatsappima hakates ei suuutnud ma selle nime õigesti kirjutada.
Ja praegu, kui ma hakkasin seda postitust kirjutama, pidin ma taas kord guugeldama, et pealkiri meelde tuleks. Täiesti haige. Varajased mäluprobleemid?

Igatahes on tegu uue tükiga, alles aprilli keskel esietendunud.

Ilusad inimesed
Ja võib-olla selles peitub üks põhjus, miks see tükk mulle eriti ei meeldinud. Kui me vaheajal ringi jalutasime ja ma emale ütlesin, et ootan teise vaatuse ka ära, aga praegu üldse ei meeldi, siis ema arvas, et tükk on alles toores. Et võib-olla see paraneb, kui näitlejad saavad selle natuke rohkem "sisse mängida".

Samuti ei meeldinud emale lavastus. Ta oskab selliseid asju rohkem tähele panna või hinnata. Mina võin lihtsalt öelda, et laval toimuv ei meeldi või jätab külmaks, aga tema oskab öelda, et lavastaja pole hea. Kusjuures see lavastaja, Tanel Jonas, on talle enne ka pettumuse valmistanud. Kui ma talle kavalehelt lavastaja nime näitasin, vajus tal nägu kohe eos pikaks :D

Aga ma ei tea, mulle ei meeldinud sisu ka. Tegu oli krimikomöödiaga. Laval lahendati mõrvu ja mõrvakatseid, kusjuures keegi lavalolijatest pidi süüdi olema. Samas ei saanud kedagi välistada, isegi mõrvakatse ohvriks langenud peategelane (Aarne Soro) või kohale saabunud inspektor (Vilma Luik) olid kahtlased.
Ja mulle lihtsalt ei meeldinud etenduse sisu. See ei haaranud mind kaasa, ja naerda sain umbes kaks korda. Hästi palju oli füüsilist huumorit - üks idioot koperdas trepil iga kord, kui sealt üles või alla tuli, või kui paar tegelast laipa ära püüdsid peita, vajus see laip neile igast asendist peale ja küll oli naljakas (ei olnud väga).

Sisu poolest jäi mõni asi lausa segaseks. Kui kardinad ette tõmmati ja kõik plaksutasid, küsisin emalt ebalevalt: "Kas see naine siis sai surma või ei?"
"Ma ei tea," ütles ema sama ebalevalt vastu. "Küllap ta ikka sai." 
Seal oli üks laip, mis korduvalt ära kadus või teda peita püüdvatele inimestele ootamatult kaela kargas. Surnud tavaliselt ei karga kellelegi kaela. Ometi uurisid nad aktiivselt tema mõrva edasi. Kas ta pidi olema vaim? Kas ta pidi olema zombi? Kas ta teeskles surnut? 
Veel viimases stseenis kargas ta välja ja karjus ja kõik lihtsalt ignoreerisid seda. See natuke ärritas mind, sest ma tõesti ei saanud aru, mis värk selle naisega oli.

Näitlejatest jättis mulle mulje ainult Luule Komissarov, aga tema on nagunii selline kindla peale minek. Tal on kohe hea lavaolek. Teised... ei teagi. 

Veidi kahju. Nüüd ma juba siiralt kardan teatris komöödiaid vaadata. Edaspidi püüan rohkem tõsisemaid tükke eelistada.

laupäev, 23. aprill 2016

Shuffle

Läksin aga eile ujuma, kõndisin vapralt läbi vihma ega lasknud millelgi ennast morjendada. Mul oli kunagi ühest reedeõhtust meeles, et siis oli bassein tühi, kõik vist veetsid kodus peredega aega ja vaatasid telekat.
Kui ma kohale jõudsin, oligi bassein tühi. Kaks vanemat meest rääkisid pileteid müüva naisega, kui meeldiv oli tühjas basseinis ujuda.
"Rada oli täiesti vaba!" ütles üks neist reipalt. "Ujusin rohkem, kui kunagi varem olen korraga ujunud!"
Vaatasin seda meest ja mulle tundus, et mõnikord olen talle mööda ujudes käega virutanud. Seda ikka juhtub, sest seal on nii kitsas. Sorri...

Naiste riietusruum oli jumala tühi ning pesemisruumis oli ainult ühe inimese käterätt. Juubeldasin juba ette, mõeldes, kui hea on minul seal üksi ujuda.
Ja siis... viskas basseini täis. Nagu lambist. Insta täis. Ma ei tea, kust nad korraga tulid. Lapsed, mehed ja naised. Minu rajale tuli veel üks mees ning kaks last, kes raja otsas lakkamatult vettehüppeid tegid.

Sellest nöögist hoolimata ujusin ka päris tublisti ja täna hommikul olid lihased eriti lõdvestunud.

Ma lausa tunnen, kuidas mu keha nõuab liigutamist. Niisama lebotades ta väsib ja mul on halb. Oma eelmisel tööl sain nii palju füüsilist koormust, et mitte midagi ei olnud lisaks vaja. Päevad otsa kõnnid ringi, kiiremal ajal jooksed, kannad taldrikuid, kannad kandikuid, tõstad kaste... Ma sain endale nii ilusad lihased.
Ja nüüd ma tunnen, et on vaja liigutamist juurde.
Näiteks see üks minijooks, millel ma käisin, tagas selle, et mul olid kaks päeva hiljem ka lihased valusad. Ühest pisikesest jooksust! Tegelikult ma isegi tean, et valusad lihased ei ole midagi, mida saavutada oleks vaja. Need tähendavad lihtsalt, et sa pole ennast pärast liigutamist korralikult venitanud ja lõdvestanud... või et lihaseid on saanud sellist koormust, mida nad ammu saanud ei ole. Mis ei ole ihaldusväärne tulemus. Kogu aeg peaks ju liikuv olema.
Aga millegipärast on ikka mõnus, kui sul lihased valusad on. Alateadlikult on ikkagi kuidagi tubli tunne sees. Sellepärast käisin täna ka jooksmas, veel lühemat distantsi, kui see üldse kuidagi võimalik on.

Ah, mis. Kõik on võimalik! Järgmine kord lähen teen ühe ringi ümber maja ja kirjutan siia, et käisin jooksmas.

reede, 22. aprill 2016

Paranoia

Kui ma polnud kaks päeva kodus olnud ja uksest sisse astusin, võttis mind kõigepealt vastu mingi võõras magus lõhn. Nagu kellegi parfüüm.
"Mida kuradit?" paanitsesin kohe. "Keegi on siia sisse murdnud. Minu kodus ei peaks sellist lõhna olema."
Panin täiega Sherlockit, enne kui meelde tuli, et olin hiljuti ostnud uued sandlipuulõhnalised küünlad.

Aga mis päriselt kummaline on ja millele ma pole lahendust leidnud, on kaduvad söögiriistad. Nimelt mul on üliilusad noad-kahvlid ja need pikad latte-lusikad. Kõiki neli tükki. Oli neli tükki. Lambist on üks latte-lusikas ning kaks kahvlit ära kadunud.
Kuhu? Ma elan üksi. Mis ma nendega teinud olen?
Sellistest asjadest tekivadki kummituslood. 
Kuna ma aga kummitusi ei usu, siis tean, et sellele peab olema mingi loogiline seletus. Milline, seda ma ei oska arvata. Mõtlesin, et võib-olla viskan neid kogemata ära, kui taldrikuid prügikasti tühjendan. Aga siis õnnestus mul tabada hetk, kui viimane kahvel ära kadus, sest ma nagu mäletasin, et sellest eelmisel päeval oli mul veel kolm kahvlit... ja ma otsisin prügikasti läbi ja seal küll midagi ei olnud.
What nagu?

kolmapäev, 20. aprill 2016

Banaanide kuninganna

Kõigepealt käisin jooksmas. Igal kevadel tuleb mul see tuhin peale ja ma käin korra või paar või kolm korda jooksmas. Loodan, et sellest tuleb harjumus.
Kunagi ei tule.

Nüüd olen ma alla andnud. Täna välja lipates ma isegi ei lootnud, et sellest midagi püsivat saab. Läksin lihtsalt sellepärast, et tore on ennast liigutada ja nii mõnus värskelõhnaline kevadõhtu oli.

Siis hakkasin joonistama. Kraamisin selle joonistama õpetamise raamatu välja, mille paar kuud tagasi ostsin. Raamat käskis mul hakata natuurist maha joonistama. Seda peab tegema võimalikult sageli, et käsi areneks ja silm hakkaks rohkem esemete detaile märkama.
Raamatus oli näiteks joonistatud üks ilus kausike paari ploomiga. Millegipärast arvasin kohe, et ma pean ka puuvilju joonistama. Kuigi tegelikult võinuksin joonistada mida iganes. Küünalt või laualampi.

Puuviljadest oli mul ainult banaani, ja ainult kaks tükki ja mõlemad olid üliküpsed ja isuäratavad. Nii, kui ma olin joonistama hakanud, taipasin, et olin teinud vea.

Need kuramused nägid lihtsalt nii head välja, et ma tahtsin neid meeletult ära süüa. Siin polnud juttugi joonistuse jätkamisest hiljem. Siin oli ainult üks teema: see võimalikult ruttu valmis saada, et ma saaks banaanid nahka pista.
Pole vist vaja öeldagi, et pilt tuli košmaarne.

Naljakas

Millalgi eelmisel aastal kõndisime vist perega Tartus, kui meid peatas grupp noori. Olid mingid välismaalased, vist vahetusüliõpilased või ma ei tea, aga igatahes oli neil käsil midagi huvitavat, mis hõlmas võõrastele heade soovide soovimist. Nad pakkusid igaühele õnne retsepti, see tähendab, et me võisime paberilipikute seast endale ühe valida. Umbes nagu õnneküpsise paber.
Minu oma ütles: "Püüa iga kuu spas käia."
 
Mäletan, et lugesin seda ja muigasin. Tore soovitus küll, aga kuidas seda teoks teha?

Ja nüüd sobrasin oma kirjutuslaua sahtlis ja see paberitükk sattus mulle uuesti kätte. Hm, mõtlesin ma, kas pole naljakas. Eelmisel kuul ma käisin spas. Sellel kuul ma käisin spas. Huvitav, kas järgmisel kuul tuleb ka ära?
Kuigi spas käimise juures on see tegur, et alati on hea, kui sul töökoht on. Noh, et selle eest maksta ja muud pisiasjad.
Aga ikkagi. Tänks, õnnepaber.

Corre!

Pärast filme sõitsin eksprompt ema juurde Puhja. Mul ei olnud mingeid vahetusriideid ega midagi, sest ma polnud arvestanud, et lähen, ja kohale jõudes tuli meelde, et mul polnud hambaharjagi, aga yolo.

Kui bussi pealt koju lippasin, ootas ema mind roosas hommikumantlis akna peal ja karjus: "Corre!", mis tähendab jookse! hispaania keeles, mis tähendab, et ta on jube moodne ja internatsionaalne. (Mida näitab ka juba see, et ta endale tahvelarvuti soetas. Kui me Pärnust koju hakkasime sõitma, siis mina võtsin kotist TeaterMuusikaKino ja hakkasin lugema nagu mingi luuuuuser, aga ema võttis armsasti, nii armsasti oma uue tahvelarvuti ja hakkas selle peal mängima. Ise veel vaatas mind ülbelt ja soovitas kahekümne esimesse sajandisse astuda.)

Eile aga hakkas ema insta paanitsema: "Mul ei ole sulle midagi süüa anda. Mida ma sulle süüa annan? Mida?? Mul ei ole midagi, ma ei teadnud, et sa tuled."
Tema põhiline paanika seisnes selles, et tal ei olnud piima ega juustu, sest ta ei söö eriti piimatooteid. Tavaliselt on tal külmkapis mingi piim, aga see on paar päeva üle aja läinud. Seekord oli nädal aega. Ma nii naersin, kui selle avastasin. See on meil juba mingi sisenali. Kui ma tema külmkappi vaatan ja avastan kehtiva piima, siis ahmin alati õhku ja imestan: "Sul on piim ju jumala kehtiv."

Kui ma ema juures käin, siis on meil alati tavaks hommikul koos kohvi juua ja hommikuprogrammi kuulata, kusjuures ma teen alati ajakirjast Naised sudokusid ja varastan ema pastaka ära. Isegi kui ta peab seitsmeks tööle minema, ajan end tavaliselt kell kuus hommikul üles ja ikkagi istun temaga. Seekord ärkasin kell seitse, kui ema juba tööle oli minemas. Hellalt, nii hellalt ütles ta: "Kohv on termoses ja pastakas köögilaua peal. Ma ei raatsinud sind äratada, magasid nii magusasti."
Ma tõesti ei taipa, kuidas ma sain läbi hommikuprogrammi ja ema juusteföönitamise magada :(
Ohkasin, keerasin teise külje ning pisikene Päärlane ronis minu põlvede juurde magama. Tukkusime niimoodi koos natuke aega, kuni ma end üles ajasin ja ta kraaampsti! kaissu haarasin. Päärlane nurrus natuke aega ja hakkas siis end vastu mind hõõruma ja kõvasti oma peaga vastu minu nägu jooksma, mis võib tunduda, nagu ta tahaks sulle peksa anda, aga tähendab kassikeeles, et su kass armastab sind.

Siis käisin ostsin Ekspressi ja jooksin insta bussi peale, linna, et Tiinaga kokku saada. Tiina oli üleni särav ja jumekas ning rääkis õhinal oma Hispaania-reisist. Saatsin ta sõidutundi ning ta kallistas mind nii tugevasti, nagu ei oleks homset. Sõbrake :D
 

Tasuta saab kaasa kinomaniakkide kaardi


Ja kinomaniakid on mõned meist tõesti. Eile tegin jälle mega-kinopäeva ning käisin vaatamas kahte filmi: "Bossi" koos Mariliga ja "Hävingut" koos Liisuga.

"Bossi" oleks isegi Liis tulnud vaatama, aga siis tšekkas seda IMDb-st ning helistas ja ütles, et sellele on megamadal hinne antud ning et tema nii halba filmi vaatama ei lähe. Võib-olla õigesti tegi... Meie Mariliga igatahes tegime selle julgustüki ära.
Kuigi naljakas "Boss" tõesti ei olnud. Ma sain turtsatada vaid mõne üksiku korra. Tema ainus positiivne külg oli see, et Melissa McCarthy oli end üles löönud ja nägi terve filmi vältel kena välja.

Teise filmi ajaks läks Marili tööle ja minuga liitus Liis. "Häving", milles mängisid peaosi Jake Gyllenhaal ja Naomi Watts, oli juba parem. Tegelikult täitsa korralik film. Jake Gyllenhaali mängitud mehel (mis iganes ta nimi ka ei olnud) sureb naine ära ning lugu on põhimõtteliselt tema toimetulek selle kaotusega, mis on sellevõrra erilisem, et ta tunneb, nagu ei olekski oma naist kunagi eriti armastanud. Et ta ei tundnudki teda õieti.

Sealsamas haiglas püüab Jake ühest müügiautomaadist süüa osta, aga automaat ei tööta korralikult, mistõttu ärritunud Jake kirjutab müügiautomaadifirmasse kaebekirja, kuhu lisab ka, et ta naine on just surnud, ja hulga ülearust infot veel. Ja et see kirjutamine mõjub talle teraapiliselt, hakkab ta sinna firmasse veel ja veel kirju saatma, et end tühjaks kirjutada.
Firma klienditeeninduses töötav Naomi Watts muudkui loeb ja loeb neid kirju, ja ühel hetkel helistab talle.
Kes sellest filmist mingit armastuslugu lootis (nagu mina), peab pettuma, sest ennekõike räägib "Häving" Jake Gyllenhaali tegelaskuju eneseotsingutest. Ilus film on. Kogu surnud naise teema minult ühtegi tundmust välja ei pigistanud, sest me ei saanud selle naise kohta erilist infot, ta suri juba algusstseenis, aga Jake tegi oma rolliga tubli töö. Naomi Watts on mulle nagunii alati meeldinud.
Ja palju koomilisi momente oli filmis ka, vaatamata traagilisele teemale.

teisipäev, 19. aprill 2016

Vinüülplaatidest kellad

Viimasel ajal sajab tihti. Nii rahustav on istuda oma kodus ja piiluda akna tagant vihmapiiskasid. Pühapäeva õhtul hakkas korraga rämedat rahet tulema, ma seisin natuke aega lahtise akna all, katsusin raheterasid ja läksin õnnelikult tagasi teed jooma.

Aga mulle tuli hoopis meelde midagi lahedat, mis me Pärnu Uue Kunsti Muuseumis nägime. Seal oli parajasti üks noori kunstnikke tutvustav näitus, mis oli päris hea. Tundub, et noori kunstnikke on palju, sest pilte oli väga palju, kõiki ma ei jõudnudki ära vaadata. Ja üht-teist huvitavat hakkas silma.

Ning siis seal oli veel taaskasutusteemaline näitus. Isemeisterdatud laualambid, tekstiilijääkidest riided (koledad olid), teksapükstest seinavaip... mida iganes sa välja võid mõelda, oli seal esindatud. Minu lemmikud olid aga vinüülplaatidest seinakellad. Ma seisin nende ees tükk aega ja imetlesin. Autoriks oli juurde märgitud Upstairs Stuudio, aga mul ei ole aimugi, kes need täpselt peaksid olema.



Need on ikka jube lahedad. Hästi välja mõeldud ja dekoratiivsed. Mul ei oleks üldse mitte midagi selle vastu, et see Londoni kell mul seina peal ripuks.

pühapäev, 17. aprill 2016

"Midagi tõelist" Endlas

Ema valis meile juba varakult välja sellise teatrietenduse nagu "Midagi tõelist" Endla teatris. Seal mängisid Ago Anderson, Kadri Adamson ja Meelis Rämmeld ning ema ütles, et "Mere märgid" viimase kahega on üks ta lemmikutest teatrietendustest läbi aegade.

Ja nüüd on "Midagi tõelist" üks minu lemmikutest etendustest. See oli lihtsalt nii hea! Taas kord tore, kui keegi minu eest midagi vaatamiseks valib, sest ma ise valin mõnikord enda jaoks halbu asju. Teatrietendustest vaatan alati välja ainult komöödiaid, aga nendega võib tegelikult niimoodi puusse panna... Ei ole automaatselt nii, et kui kavalehel kirjas komöödia, et siis on naljakas. Mõnikord on katastroof. Ja ma ei tea, miks ma niimoodi draamasid kardan. Kardan vist, et on masendav.


"Midagi tõelist" ei olnud masendav. Ilus oli. Eluline ja ilus ja teravmeelne ja naljakas ja kurb ka vahepeal. Minu jaoks oli seal kõike.

Räägib see tükk - armastusest. Armastusest ja petmisest ja elust pärast surma inimsuhetest üldiselt. Algab see stseeniga, kus naine tuleb koju tööreisilt ja mees võtab ta vastu küsimusega, kus ta päriselt käis ja kellega ta meest petab. Sest tema oli naise asjade seast kogemata passi leidnud, mille naine kaasa oli unustanud võtta.
Kui algab järgmine stseen, saame teada, et esimene stseen oli pärit hoopis peategelase, näitekirjaniku Henry (Meelis Rämmeld) sulest. Teater teatris, kui meta. Ja seal naist mänginud näitlejanna (Ireen Kennik) on Henry naine päriselus. Nad tülitsevad metsikult ning naine näägutab teda, et ta ei ole talle tükis piisavalt head ja ilmekat osa kirjutanud. 
Seesama motiiv - naine tuleb koju ja mees võtab teda vastu armukadedusstseeniga, sest on ta asjades sorinud ja midagi kompromiteerivat leidnud - kordub tükis ikka ja jälle, lõpus ka Henry isiklikus elus. See oli hästi huvitav.

Minu jaoks hakkas etendus elama siis, kui Kadri Adamson lavale astus. Ma olin teda päriselus näinud ainult bensiinijaamas süüa ostmas. Mitte laval, eks. Teadsin teda ainult Kättemaksukontori Marionina, mis on selline kergelt ullike roll. Aga ema oli varem öelnud, et teatrilaval on ta võrratu. Ja mis võrratu, ta on diiva! Mul jäi lihtsalt karp lahti, kui ma teda laval vaatasin. Tõeline diiva selle sõna parimas tähenduses. Milline figuur, kui ilus ta oli, tema ilmed, see, kuidas ta kandis kogu seda etendust... Tema ja Meelis Rämmeld. Sellest, kui hea oli selles tükis Rämmeld, sain ma aru alles lavastuse lõpuks. Ta pani ka ikka ennast hästi sinna sisse ja mängis kogu hingega.

Kusjuures esimese vaatuse lõppedes mulle jäi küll mulje, et mitte kellelegi teisele ei meeldinud kui mulle ja emale. Liis oli skeptiline, ringi jalutades ja isegi vetsus kuulsin laitvaid kommentaare. Üks neiu ütles teisele niimoodi irooniliselt: "Ilmselt olen mina liiga loll, et sellisest etendusest aru saada," nagu öeldakse, kui ütleja ennast tegelikult üldse lolliks ei pea ja lihtsalt arvab, et etendus on kräpp.
Teise vaatuse lõpuks tundusid meeleolud natuke muutunud olevat ja inimesed vist natuke leebusid. Liis näiteks arvas, et teine vaatus oli tugevam. Mulle samas meeldis just esimene rohkem.
Ja naljad. Minu jaoks oli selles etenduses nii palju naljakaid kohti, sõnakoomikat hästi palju, aga päris tihti olin ma ainuke, kes naeris. 

Ilus-ilus-ilus. Kui teises vaatuses Henry ning Kadri Adamsoni mängitud Annie oma suhetest rääkisid, siis oli see nii mõtlemapanev ja nii ilus, et mul tahtis lausa pisar silmanurka tulla.

Every day I'm spa-ffling

Elu on spa. Elu on mullivann ja massaaž ja kino ja teater. Elu on kunstimuuseum ja hommikul ärkamine, kui akna taga vihma rabistab.

Käisime Liisu sünnipäeva puhul Pärnus Tervise spas. Ja seda spad võib küll igati soovitada. Esiteks oli seal kõik üliilus. Väga kena kujundus, puhas ja stiilne ja valgusküllane. Teiseks on see spa megalopsakas. No kohev. No väga suuuur. Ma ei tea, mitmest hoonest ta koosneb, aga ikka päris mitmest, ja kõik on omavahel laevakoridori moodi klaaskoridoridega ühendatud. Imeline.

Kolmandaks, selle spa veekeskuse-osa on ülikõva. Sealne mullivann on parim, kus ma kunagi käinud olen. Need veejoad on nii tugevad, et sa reaalselt tunned, et need teevad sulle massaaži, mitte ei ole lihtsalt lõõgastavad mullikesed. Ma isegi lahkudes kiitsin administraatorile seda mullivanni.

Ja veel on seal lademetes saunu: soome saun, soolasaun, aurusaun, aroomisaun, infrapunasaun... Vist said kõik. Valikut igatahes on. Aroomisaun oli väga mõnus. Seevastu ei avaldanud mulle muljet soolasaun, mis oli kõik, millest ema ja Liis üldse rääkisid. Mulle nagu väga ei meeldinud mõte end soolaga üle hõõruda. 
"Lähme liha soolama!" ütlesid nad ikka ja jälle entusiastlikult... ja mina lihtsalt tõmbusin kõrvale ja irdusin ning läksin omi asju tegema. Ma olin neid juba eos hoiatanud, et ma hakkan saunadest ja basseinidest sisse-välja hüppama nagu konn ja neil ei maksa oodata, et me midagi koos teeme. Kõik, kes minuga kuskil veekeskuses käinud on, teavad seda. Ma ei kannata väga kuumust ja olen üldse kärsitu ja tahan kogu aeg edasi liikuda. Samas näiteks aurusauna võin ma ühe sessiooni ajal kolm korda tagasi minna, sest mulle nii räigelt meeldib see... Aga ma ei saa seal korraga kaua olla.

Kõige lemmikum osa veekeskusest aga oli minu jaoks tegelikult lihtsalt suur bassein. Neil oli nii hea pikkusega ja laiusega bassein lihtsalt ujumiseks. Võru spas jäigi see minu jaoks puudu: nende ujumisbassein oli lastebasseini mõõtu, ülipisike. Sinna ei mahtunud mitte keegi ära.

Ja söök oli päris korralik. Hommikusöögivalik meeldis mulle eriti, mõnus rikkalik.

Tegelikult meie toast ma olin ikka ülivaimustuses. Kujundus oli lihtsalt nii täppi! Ja vannituba oli stiilne. 
Ma ei tea, miks ma hoopis rõdust pilti tegin. Aga seal oli mõnus päevitada ja raamatut lugeda, sellal kui ema ja Liis kahe mehe jõul Liisu juukseid kuivatasid.

Lisaks avastasin sellel rõdul esimest korda, et mul on varbad!
Ah sa nuga!
Naljakal kombel avaldasid mulle suhteliselt vähe muljet hoopis spa-hooldused. Need, mida ma olin eriti oodanud. Meil oli igaühel võimalik valida kahe hoolduse vahel ning mina olin võtnud 45-minutilise üldmassaaži ja parafiinmähise õlavöötmele.
 
Parafiinmähis oli selline... okei. Hästi soe ja uinutav. Heitsin pikali selle mähise peale, terapeut mähkis mind üleni sisse ja käskis veerand tundi lõõgastuda. Soe ja uinutav oli, aga mitte midagi sellist, millest lastelastele jutustada.
Massaažiga oli üldse teine lugu. Mulle lihtsalt ei istunud mu massöör. Esiteks jõudsime me enne massaaži juba peaaegu tülli minna. Ei soovita sellist asja kellelegi. Ma olin terve aja väga ärritatud meeleolus ja ei nautinud seda protsessi üldse. Liiga õrn oli see minu jaoks ka, ma peaaegu ei tundnudki midagi, aga selleks ajaks ei julgenud ma enam midagi öelda, sest massöör oli mulle mu eelmiste erisoovide peale pmst peale käratanud. 
Lõpus saadud peamassaaž oli küll hea ja muutis mu meeleolu paremaks ning massöör palus pärast vabandust ning, noh, lahkusin sealt enam-vähem rõõmsalt, aga... Olin oodanud, et lahkun ekstaatiliselt rõõmsalt.

Aga see selleks. Lõppeks oli see spa ikka väga mõnus :)

Kurb, aga tõsi

Kõndisime Pärnus, ema ühel pool, Liis teisel pool ja mina täitsa keskel.
"Kes keskel kõnnib, seda pidi jumal armastama," ütlesin ma unistavalt. "Vanade eestlaste iidne uskumus."
"Keda jumal armastab, seda ta karistab," ütles ema ja andis mulle kärmelt valusa laksu piki tagumikku.

 

teisipäev, 12. aprill 2016

Kes hiljaks jääb, võib iseennast süüdistada

Käisime eile Nati ja Mikoga bowlingus.
"Puhkus mõjus sulle hästi," ütles Nati mind takseerides. "Hakkad juba inimese nägu minema."
Miko jäi hiljaks, nii et meie hakkasime juba mängima. Meile tuli just parajal hetkel meelde, kuidas ükskord suvel oli Nati ühele suveabilisele jauranud, et Miko pärisnimi on Mikroweiv ning Miko vaid hüüdnimi. Minu meelest jäi see tüdruk tookord ka uskuma... Igatahes, Mikroweiv on üks uskumatult andekas vaimusünnitis ning selle me Mikole mängus ka nimeks andsime.

Bowlingu töötaja õlitas kõrvalradu ning piilus meie tablood natuke hämmeldunud ilmega. 


Kuna Mikroweiv jäi hiljaks kõva veerand tundi, saime me peaaegu terve esimese mängu tema eest veeretada. Mõned õnnestunud löögid me ju Mikroweivi eest tegime, aga paar korda läks ikka täiesti renni, nii minu kui Nati poolt. Enda eest veeretades eos ei läinud renni, aga Mikroweivi eest... vaat kus lops. No kuidas nii hull sai??

Kui Miko lõpuks saabus, kehitas ta vaid õlgu, ei vaevunud isegi oma nime normaalseks vahetama ja veeretas lõpuni. "Siiralt on meil kahju, et sul siin vahepeal nulliringid on veeretatud," irvitasime me.
Mulle tegi Mikroweiv lõppeks ikka ära. Üldse kaotasin kõik mängud :(

Hiljem mõtlesime, et läheks kuhugi istuma... No kuhu küll? Olin endale vandunud, et oma vana töö juurde ma enam istuma ei lähe. Milleks minevikku vaadata? 
Seetõttu läksime muidugi töö juurde. Võtsime kaardid ja tagusime lihtsalt kolm tundi valetamist ja Unot mängida. Täielik košmaar.

Täna tulin ujumast ja kõndisin Nati majast mööda. Kaalusin natuke endamisi, kas saata talle sõnumit: "Seisan siin su maja ees. Stalker alert!" Kuid siis mõtlesin, et parem mitte, nagunii juba peab mind hulluks, saadab veel mendid kaela. Hetk hiljem nägin päris elus Natit endale vastu tulemas. Karjusin juba kaugelt: "Tulen just su maja eest sind stalkimast!" ja tegin talle kalli.
Katse olla normaalne: õnnestunud.

Jumal meis endis

Noh, minus ühtegi jumalat ei ole ega ela, aga ikkagi meeldis mulle väga üks katedraal Vilniuse kesklinnas. Otse Gediminase torni juures. See on lopsakalt suur ning, nagu me sisse piiludes avastasime, üliilus. Hästi toretsev ja seintel hästi palju pilte. Luusisime seal päris pikalt ringi ja ma vaatasin neid pilte. Minus tekkis isegi mingi kergelt pühalik tunne, kui Merily selle järsult rikkus, märkides, et Jeesusel on pildi peal metsikud kõhulihased ja et miks selline asi üles joonistatud on.
"Need on lihtsalt näha, sest tal ei olnud ju suurt midagi seljas," arvasin mina. "Ja ta muudkui rändas ringi, küllap oligi lihastes."
Merily vaatas hindavalt ka teiste pildilolijate muskleid, mis minus pühadustunde lõplikult kaotas, ja me läksime kähku välja.

Paar päeva hiljem jalutasime sama kiriku eest mööda, kui meid peatas kolm leedu noort ja küsis, kas meil on aega ühele küsimusele kaamera ees vastata. Eos meil oli aega, meil oli maa ja ilm! Üks noormees sihtis meid kaameraga ja neiu küsis küsimuse, öeldes, et see võtab ainult natuke aega ja ta tahab vaid meie esimest reaktsiooni. See oli neil mingi projekt ja nad pidid paljude inimeste vastustest midagi kokku panema.
Küsimuseks oli, mis tunne meis tekib, kui me astume kirikusse. Ma võtsin kohe initsiatiivi ja ütlesin, et üldiselt mitte mingi, sest ma ei usu jumalasse. Tüdruku ilme ei olnud just sõbralik.
"Aga," jätkasin ma enda selja taha osutades, "kui ma selles kirikus käisin, siis seal mulle igatahes meeldis. Väga ilus oli. Ma tundsin ennast seal hästi."

Siis oli Merily kord ja tema seletas, et temas ükski inimese ehitatud objekt pühadust ei tekita, sest need on kõik tehislikud. Ja neid ei peaks sellepärast ka kummardama või neisse kuidagi eriliselt suhtuma. Et kui tema üldse midagi kummardaks, siis näiteks puid, sest need on elusloodus ja hoopis nendes võib olla midagi püha.
Leedu tüdruk küsis nüüd juba kerge vaenulikkusega hääles: "Nii et mingid objektid võivad olla pühad, aga kindlasti mitte kirik? Et kirik kindlasti vähem?"
Merily argument oli esitatud nii viisakalt ja nii loogiliselt, et mina ka kõrval hämmeldusin selle reaktsiooni üle.
"Ei," seletas Merily. "Kirik mitte vähem kui teised ehitised. Ta on minu jaoks täpselt sama nagu ükskõik milline maja. Aga see puu," - ta osutas ühele puule meie lähedal - "selles on minu jaoks midagi erilist."
"Olgu," ütles leedu tüdruk. "Ma tahaks nii seda vestlust edasi viia, aga video jaoks oli meil vaja ainult seda esimest reaktsiooni." 

Jätsime nendega hüvasti ja läksime ära, endal selge, et olime neid pahandanud. Leedu on ju katoliiklik maa.
Aga küsida tuleks ainult siis, kui tahad vastust kuulda.

pühapäev, 10. aprill 2016

Leedu muinasjutud

"Leedu muinasjutud" on naljakas pealkiri, sest sellega seonduvad mulle näiteks Bulgaaria muinasjutud. Igal õhtul, kui me magama heitsime, rääkis Nati meile pimedas toas muinasjutte, mis olid nii haiged, et me naersime, kõhud kõveras. Aga need jutud ei ole avaldamiseks sobilikud.

Igatahes Vilniuses käisime ringi täpselt nii, kuidas tuju oli. Läksime välja, ja alles siis otsustasime, kuhu. Vahel kahekesi, vahel kolme-neljakesi. See tekitas hostelis natuke pingeid ja solvumisi. Ukrainlased näiteks küsisid süüdistavalt, miks me eelmisel päeval neid igale poole kaasa kutsusime ja teisel päeval kutsume kedagi teist ja nende kutseid tagasi lükkame. Aga eos see pole meie süü.

Ja meil avanes võimalus käia tasuta ühes EscapeRoomis. Selle loonud noored olid oma projektiga alles katsetamisjärgus ja vajasid vabatahtlikke, kes asja läbi teeks, annaks tagasisidet, teeks reklaami, soovitaks sõpradele... Eos me olime nõus. Merily oli sinna tegelikult kaasa kutsunud need kaks hullu iirlast, aga need olid omadega nii koomas, et jumal teab, kus nad sel ajal olid, igatahes mitte hostelis. Ja me läksime kahekesi.
Sellised salajased toad on viimasel ajal päris moodi läinud. Põhimõte on selles, et võtad grupi sõpru ja teid lukustatakse ühte tuppa või tubadesse ja te peate sealt väljapääsu leidma, kasutades üksnes oma loogikat ja koostööd.
Meie oma oli selline õudne. Meid viidi sisse, sallid näo ümber, ja leidsime end pimedast toast. Kottpimedast. Ainult nurgas seisis projekti üks autoritest (edaspidises, valmis projektis pidid grupid siiski üksi olema, kuid praegu ta tahtis jälgida meie reaktsioone ja anda nõu) ja aeg-ajalt vilgutas välgumihkliga. Mängis õudne muusika ja aeg-ajalt kostis kellegi nuttu või kummituslikku naeru või röökimist, nagu kedagi tapetakse. Ühte tuppa olid nad riputanud õudse nuku laest alla kõlkuma. Päris õõvastav oli. Ja vähem õõvastavalt ei mõjunud ka, kui see autor jälle kuskilt su selja tagant välja ilmus, üleni valges nagu kummitus ja vaikselt välgumihkliga klõpsutades. 
Ainsad korrad, kui ma tõesti ehmusin, oli, kui Merily millegi peale ehmus ja kiljus, mis omakorda hirmutas mind. Aga välja tahtsin sellest toast pääseda küll. Aga ülesanded läksid aina keerukamaks. Autoril nurgas sai varsti kõrini ja ta hakkas meile ette ütlema. Mängus pidi olema kolme vihje võimalus, aga no.. ta ütles meile kõik ette. 
Igatahes tunni ajaga omal jõul me sealt välja ei oleks saanud ning välja kõndides jõudsime üksmeelele, et sellised põgenemistoad väga meie teema pole.
Aga mida rohkem sa tead, eks ju.

Mis meile tegelikult meeldis, peale mägede ja kohvipoodides kohvi joomise, oli lihtsalt ringi käia, inimesi vaadata ja laulda. Me aina laulsime. Eesti ja välismaa laule ja oma mantrat, millest ma eelmises postituses kirjutasin. Lemmik oli Tanel Padari "Võta aega". Ikka ja jälle hakkas kumbki meist ümisema "spordimehed hommikul teevad kümme kükki..." ja siis lõi teine täiel häälel kaasa. 
"Kuidas sa nii palju laule tead?" küsis Merily mitmel korral. "Ja kõiki sõnu?"
"Miks mina ei võiks laule teada?" küsisin vastu. "Sina ise tead ju ka kõiki neid laule ja rohkemgi veel, mis siis minu puhul imelikku on?"
"Ma lihtsalt pole kunagi kohanud kedagi, kes teab neid niisama palju ja hakkab kohe kaasa laulma."

Merily ise paneb täiega yolot. Ta võib ühel hetkel laulda kõige sulnimat, siiramat eesti laulu ja järgmisel hetkel Akoni "Smack that'i". Ma jäin esimene kord teda lihtsalt jõllitama.

Ja peale laulmise meeldis meile veel leida kuskilt pargist mõnus pink ja heita sinna selili pikali, päikese kätte mõnulema. 
Meie lemmikpargis niimoodi lamades hakkas Merily mulle muinasjuttu jutustama. Täitsa ise. Ma ei pidanud teda isegi paluma. Jutustas Lumeeidest. See oli see jutt, kus naisel on kaks tütart, oma ja võõras, ja võõrastütar kukutab kogemata värtna kaevu ning peab sellele järele hüppama.
"Jõuab tüdruk aasa mööda käies suure õunapuuni, mis on üleni õunu täis," jutustas Merily. "Ja õunapuu ütleb talle: "Pai tüdruk, mu õunad on valminud. Kas sa raputaksid mind, et õunad alla kukuks?" Ja tüdruk vastab---"
""Oh hell no!"" ütlesin ma uniselt vahele.
"Ei ütle hell no. Raputab ilusasti puud, kõik valminud õunad kukuvad maha ja tüdruk läheb mööda aasa edasi. Jõuab leivaahjuni, mis on üleni leibu täis. Ahi ütleb tüdrukule---"
""Smack that?"" pakkusin ma.
"Just. Ahi ütleb talle:
I feel you creeping, I can see it from my shadow
Wanna jump up in my Lamborghini Gallardo
Maybe go to my place and just kick it like TaeBo
And possibly bend you over, look back and watch me
Smack that all on the floor
Smack that give me some more
Smack that 'til you get sore
Smack that"
 Ja need ongi Leedu muinasjutud.

Kakie ljudi!

Megatore reis oli. Tõesti äge. Nii intensiivne.

Sain teada, et hostelis ööbimine on jumala okei. Sellises kõik-on-pead-jalad-koos-hostelis. Sa nagu ei ootagi, et seal peaks olema mingit privaatsust, öösel unerahule sead ka väiksemad ootused, ja magad rahulikult sellest kõigest läbi. Meil näiteks oli 8 inimesega ühistuba, ja jumala tšill oli. Ma olin alati mõelnud, kuhu inimesed sellistes kohtades oma asjad jätavad jne... Aga kohapeal saad aru, et ainus asi, mille kadumisest sul tõesti kahju oleks, oleks rahakott. Ja see oli mul nagunii igal pool kaasas. Okei, kui ise hostelis olime, vedeles see ka, kus juhtus, aga yolo. Harjub ära ja lõppeks ikka tuleb inimesi usaldada.

Muidugi on vähe üle piiri, kui öösel kell kaks otse toas käratsetakse. Kaks vene tüüpi minu vastast vooditest panid küll täiega retardi. Ärkasin öösel kell kaks selle peale, et ühel oli telefon täishääle peal ja ta sai kelleltki megalt sõnumeid, teine tüüp aga oli oma voodi juures oleva lambi süüdanud ja suunanud otse mulle näkku, kasutades ise seda tuld mitte millekski, vaid lamades selili voodis. Siis ma küll vihastasin ja läksin ütlesin neile, ainult et nad ei saanud inglise keelest aru ja nii hilja ei tulnud mulle piisavalt vene keelt ka meelde, nii et keerasin ta tule füüsiliselt ise endast eemale ja kobisin tagasi magama.
Järgmisel ööl keeras ta tule täpselt samuti mulle näkku, vahtis mind natuke aega ja tuli siis mulle ja Merilyle õlut pakkuma. Yolo. 

Ja seal oli ikka megalt kummalisi inimesi. Üks veidram kui teine. Ühele ukraina tüübile...ee... meeldisid väga jalad. Väga. Ma rohkem sel teemal ei peatu, sest meil Merilyga nüüd veits trauma, aga igatahes, kui see mees minuga hüvasti jättis, surus ta mul mitte kätt, vaid jalga :D Siiamaani hakkan naerma, kui see meelde tuleb. 
Ja kõik need inimesed, kellega Merily insta rääkima hakkas ja tutvus, ja kellega seega ka mina tutvusin, olid üks suurema kiiksuga kui teine. Üks hosteli leedukast administraator teatas kõva häälega, et vihkab kõiki inimesi.
"Kas eestlasi ka?" küsis Merily suurte silmadega.
"Eestlased on ka inimesed, nii et jah, neid ka."
Ühe Uno-mängu vahele segas end lambist mingi uus iirlane, kes oli kõige haigema jutuga inimene maailmas. Ka tema särgi peale oli kirjutatud "I hate humans". Ta aina jutustas ja jutustas ja tal olid vahvad punased juuksed ja haige huumor. Uno-mäng lõppes korrapealt ja vaene Jorge, kes inglise keelest aru ei saanud, jäi nukra näoga lauaservale pead toetama, kaardid käes.
Ma pidin sellelt iirlaselt korduvalt küsima: "Ütle ausalt, oled sa praegu kaine?" ja "Mis asjus sa linnas oled, mingi hullude konverents?"
Igatahes väitis too iirlane, Andrew, et oli oma sõbra Briani ära kaotanud. Et varahommikul olid hostelisse saabunud ja nüüd sõber kadunud. Ta tundus suht murelik.
Natuke hiljem leidsime enda toast ühest just vabaks tehtud voodist purjus räuskava iirlase. Ta oli hommikul valesse tuppa ja valesse voodisse kakerdanud ja magama jäänud.
"Oot, ega sina Brian ole?" küsis Merily.
"How the fuck do you know my name?" Brian tõusis istukile. "Where the fuck am I? Who are you?" 
Kui me sõbrad jälle kokku viisime, oli nende rõõm piiritu. Nad aina kallistasid ja laamendasid seal toas niimoodi, et mul hirm hakkas. Ühtlasi hakkas mul hirm, kui hea Brian välja nägi. Temal juba punaseid juukseid polnud, vaid filmistaari välimus ning ilusasti toonuses keha, mida me hästi nägime, sest tal polnud suurt midagi seljas.
"Look at him! Look at those guns!" ütles isegi Andrew vaimustunult.
Merily istus jalgu kõlgutades ülemisel naril, Brian hakkas millegipärast tühja klaasi talle jalga toppima, virutas seina sisse augu (reaalselt) ja varises siis minu voodisse magama.
Ma sattusin insta paanikasse. "He's gonna throw up in my bed! No! You're not staying here! And take your foot glass with you, I don't want it." 
Selle peale põgenesin sealt toast, sest need kolm olid hullusemõõdiku näidu selgelt üle piiri saatnud. Merily ütles pärast, et ta oli veel tükk aega nendega jama ajanud ja neile väitnud, et on viieteistaastane.
Kuna see oli viimane päev seal, siis me neid rohkem ei näinudki, aga kahju on sellest küll.
Jorge, argentiinlane, läks aina rohkem käest ära. Miks on kõik latiinod selline stereotüüp? Jumala eest, kas nad on kõik sellised libekeeled? Juba esimesel õhtul, kui me kõik jalutamas käisime, tegi ta meile ettepaneku lapsi teha ja kutsus Merilyt Argentiinasse elama. Ohkasime juba siis vaikselt, sest mitte keegi ei viitsi sellist jama kuulata. Järgnevatel päevadel kutsus ta meid mõlemaid vahelduva eduga Argentiinasse või lubas ise Eesti tulla. Mina kasutasin teda oma hispaania keele praktiseerimiseks, aga jumala eest, kui tüütu see kõik oli. Rääkisime näiteks rahulikult Hispaania ja maailma poliitikast ja Panama paberitest (mis tähendas enamasti, et mina otsisin õiget sõna hispaania keeles ja läksin lõpuks üle inglise keelele, ja tema ootas kannatlikult), kui ta käed käiku lasi. Ütlesin talle vist neli korda sõnaselgelt, et ära tee seda, sest mulle ei meeldi. Ma ei kujuta ette, milline normaalne mees ei saa aru, kui talle otse näkku öeldakse, et ära puuduta mind. 
Aga võib-olla see on neil kultuurinorm. Ma siiralt ei tea.

Meie lemmikmägi, kus otsas me korduvalt käisime, osutus Gediminase torniks. Saime seda alles viimasel päeval teada. Pidi olema tähtis koht Leedu ajaloos ja hõlmama balti ketti. Meile meeldis ta niisama. Ja see vaade. See vaade!

(Muuseas pean uhkelt märkima, et tegin terve reisi jooksul ainult viis pilti!)

Seal mäe otsas õpetas Merily mulle ühte laulu, mis kõlas nagu mantra. See meeldis mulle nii väga. Mõjus rahustavalt. Me laulsime seda seal mäe otsas kordi ja kordi üle ja me laulsime seda läbi terve Vilniuse.
Olen taevane vägi siin maises kehas
Olen raudse kindluse torn
Lasen koormal vajuda õlgadel maha
Lasen mõistuse muredest priiks
Teenin tõde, kuhu tee ka ei viiks...

laupäev, 9. aprill 2016

Kuidas mind v2lja 6petada nagu koera

Tuleb v2lja, et mind on kyll v6imalik treenida oma v2ljenditest loobuma. Merilyl on k6rini, et ma pea igas lauses eos, insta v6i koshmaar ytlen, mis v6ib, ma kujutan, t6esti h2irima hakata, kui minuga mitu p2eva ninapidi koos veeta.
Tulime parajasti linnatuurilt tagasi, kui ytlesin lauses s6na eos ja Merily virutas mulle linnakaardiga laksu vastu 6lga.
"Ai! Mille eest see oli?"
"M6tle!" teatas Merily napis6naliselt.
"Selle eest, et ma eos ytlesin?"
Vastuse asemel virutas ta mulle j2lle laksu. Mis on ebaaus, sest ma ainult kysisin.

Ja ma pole juba mitu tundi 6elnud eos. Paar korda olen kyll hakanud, aga e-t2he juures end peatanud. Ja paar juhust oli ka, kui ma nutsin, et eos oleks sinna v6i t2nna t2iuslikult sobinud ja isegi konteksti l2inud... Aga Merily ei halastanud ja teha polnud midagi.

Valusal teel olen ka teada saanud, et keelatud s6nade nimekirja kuuluvad ja koshmaar ja insta.
"Kas ma v2hemalt k6iki asju lopsakaks v6in edasi nimetada?"
Ta m6tles natuke j2rele ja leidis, et lopsakas on hea s6na.

Ja sellest moraal - m6nikord on fyysiline v2givald lahendus.

reede, 8. aprill 2016

*

Leedu p2ike on paistnud mu m6tted r66msamateks ja Leedu tuul on puhunud mu pea kohe t2itsa tyhjaks. M6nus on.

Hakkasime eile hostelis Jura ja Jorgega Unot m2ngima. Jura r22gib vene ja saksa ja natuke inglise keelt, Jorge hispaania ja saksa keelt. See oli lihtsalt hysteeriliselt naljakas, kuulata, kuidas Jura Jorgele saksa keeles Uno reegleid seletas. Ma pole tykil ajal nii palju naernud, kui nendel p2evadel.
See Uno m2ng oli elunaljakaim. Meil oli neli t66keelt ja k6ik peale Merily olid alles 6ppinud m2ngima. Merily suhtles meestega saksa ja minuga eesti v6i inglise keeles. Mina suhtlesin Jorgega hispaania, Juraga inglise ja Merilyga eesti keeles. Iga kord, kui Jorge mulle mingi halva kaardi k2is, karjusin talle: "Por que, Jorge??"

6htul jalutades sattusime lihtsalt maailma ilusaimasse parki. See oli nii mystiline! Otse Vilniuse kesklinnas on lopsakas park, kust voolab l2bi j6gi ja ymber on m2ed. L2ks aina h2maramaks ja Leedu linnud laulsid ja no megaromantiline oli. Mitte mehed. Park oli romantiline.

Istusime pingile j6e 22rde ja juba j2lle avastasin end Juraga vene keeles diipidest asjadest r22kimas. Ai, kuidas ma pean oma ajus kaevama, et sealt vene keelt leida, aga veel selliste filosoofilisemate teemade puhul... Eos koshmaar! R22kisime meestest ja naistest ja armastuse erinevatest tahkudest ning ma lahkasin kergelt oma psyhholoogilisi probleeme.
"Su ego on liiga suur," ytles Jura targalt. "Sa pead oma m2tta otsast alla tulema." Ta m6tles natuke ja lisas: "Aga see, et sa seda k6ike ise tead, on juba esimene samm."

Kiikasin k6rvale, kus Merily ja Jorge elavalt saksa keeles vestlesid. Jorge tahtis Juralt vahepeal mingi saksakeelse s6naga abi, aga Jura ei saanud aru, seega Jorge ytles selle s6na hispis mulle ja mina venkus Jurale, ja Jura saksas Jorgele, ja siis juba jooksis mu aju l6plikult kokku.

Homme saame v6ib-olla tasuta EscapeRoomi m2ngima!

kolmapäev, 6. aprill 2016

Aciu

Kaks eri inimest yritasid mulle enne reisi 6elda, et leedu keeles on "ait2h" aciu. Esimese ytleja puhul veel arvasin, et ta teeb nalja ja tahab, et ma endal margi t2is teeksin, kui lambist inimestele aevastama hakkan.
Kuid nii paraku lood t6esti on.
Oleme selles m6ttes tublid, et ytleme poes ja kohvikutes ilusti leedu keeles tere ja ait2h.

Ja lisaks ytlen ma pooltesse lausetesse s6na eos, mis Merilyt yliv2ga n2rvi ajab. Sorri... Ma pyyan end eos parandada.

Merily hakkas yhe vene-saksa tyybiga hostelis juttu ajama ning m2ngisime temaga kaarte ja l6puks l2ksime Vilniuse kesklinna suure m2e otsa ronima. Sealt on lihtsalt maagiline vaade.
Tyyp yritas meile seletada oma elufilosoofiat, aga ta inglise keel on tsipa kehvake ning ta ei suutnud k6iki keerulisi m6isteid vabalt v2ljendada. "Kas v6ib vene keeles?" kysis ta, ja ma lubasin, ja see ausalt lausa paitas k6rvu, kui katkendliku inglise keele asemel hakkasin kuulma ladusat, hingestatud vene keelt.
No minu vene keel on minimaalne, aga ta seletas kordi ja kordi yle ja kasutas kehakeelt, ja enne kui ma arugi sain, r22kisin vastu, ja tabasin end vestlemas vene keeles usust ja filosoofiast ja elu m6ttest ja sellest, kas naised on emotsionaalsemad kui mehed.
Ja sain enam-v2hem k6igest aru! T2ielik ulme. Insta6nnelik olin seal m2e otsas tihenevas pimeduses.


teisipäev, 5. aprill 2016

Insta reisile!

Eos ma ei maganud täna öösel vist üldse. Asjale ei aidanud kaasa ka see, et kesköö paiku helistas ja äratas mind uus tüdruk, et küsida, mis ukse turvakood on. Ma olin unesegane ja arvasin, et see on mu äratuskell, aga siis hakkas telefonist rääkimist kostma ja ma sain aru, et on alles kesköö, mitte kell seitse hommikul.

Panin oma asjad kokku. Väga minimalistlikult lähen, pole vist kunagi nii kergelt veel pakkinud. Viiepäevase reisi jaoks üks kott. Selline läpakakoti mõõtu üleõlakott.
Esiteks ma ei viitsi palju tassida ja teiseks on nii kuidagi lihtsam. Ei pea kaaluma, mida selga panna. Paned selle ainsa asja, mis sa kaasa oled võtnud ja asi ants.

Enesetunne on ka stabiilsem. Natuke tuim. On vist hea, et ma kõik oma emotsioonid niimoodi välja elasin. Mõnusalt tühi tunne on.

Meenutuseks üks kirjutis Natilt meie raamatus. Ma ise kirjutasin raamatu täiesti täis, igasuguseid endeid ja mõistatusi ja niisama torkeid töökaaslaste pihta. Nati tegi mulle tagasi ning sai valmis "Anne-Mai lehega". Põhimõtteliselt kogu leht oli sellest, kuidas mind ei saa vait sundida.


Lugesin seda ja minus hakkas vaikselt tärkama kahtlus... Kas ma äkki räägin liiga palju?