Elu käib siin suure kiirusega, ühest tööstaatusest teise, nii et silma ka ei jõua pilgutada. Sai jaanuari lõpuga läbi minu kolmenädalane tööleping Keilas kaubamajas ja ausalt, mul oli sealt kahju lahkuda. Lihtsalt see töötegemise kogemus oli nii sulnis. See endale hommikuti lõunasöögi karpi kaasategemine. See päevad otsa eemal olemine, autoga sõitmine ja laste õhtul kojutoomine, kusjuures päevad otsa olid lapsed imeliselt hoitud oma lasteaias ja oma hoius. Neile meeldib seal käia, lähevad hommikuti rõõmuga ja neile järele ilmudes jooksevad kilgates vastu ja kallistavad kõvasti. Meeldib minna ja meeldib ära tulla.
Mulle oli endale ka üllatus, kui väga mulle tööl käia meeldis, arvestades, et tegemist oli ajutise töökohaga, kus meile isegi õieti ülesandeid ei olnud anda ning ma ise endale pidevalt tööd otsisin, koristades neil põhimõtteliselt kogu kaubamaja risti-põiki ära. Mulle lihtsalt meeldis olla vajatud, teenida jälle raha ja suhelda täiskasvanud inimestega. Mitte üks täiskasvanud inimene ei vaidle sulle iga viie minuti tagant lihtsalt vaidlemise pärast vastu. Mitte üks täiskasvanu ei hakka nutma, kuna sa panid toas tule põlema, aga tema tahtis ise panna.
Kui lihtne on töömaailm pisikeste lastega kodus olemise kõrval, on lihtsalt müstika. Ma tahaks endale lihtsalt ausamba püstitada nende kolme aasta eest, mis ma olen kodus kindlust üleval hoidnud. Nüüd taas välismaailmaga seda koduse ema elu võrreldes pean ma sada protsenti tõdema, et tööl käia on lihtsam. Sealjuures on kaks asja samaaegselt tõsi: esiteks, et meil on Eestis imeline õigus olla poolteist makstud aastat lapsega kodus. See on tõeline luksus. Ja teiseks: et see on üks raskemaid asju, mida naine oma elus teeb. Sa isoleerid end huvitavast maailmast koju, sa pühendud täienisti kellelegi teisele ja peaaegu unustad oma identiteedi ja selle, kes sa varem olid. Kannatavad su füüsis ja vaimne pool ning peaaegu kindlalt hakkad sa liiga palju sööma, et kuidagi end laste lõuna ajal või õhtul premeerida. Sa nutad rohkem kui kunagi varem elus ja oled lõppeks päris tihti päris õnnetu, närviline ja iga väikese asja pärast endast väljas.
Igatahes eelmise töölepingu juurde tagasi tulles - ma meeldisin neile ka ja nad pakkusid mulle isegi mitut uut kohta samas firmas. Mõlema kohta kehtis aga klausel, et kuna tegemist oli põhitöötajate puhkuse või haiguse asendajatega, siis ma võisin seda tööd teha osakoormusega, aga vajatud päevadel ma pidin kohal olema. Sada protsenti. Mis on täiesti mõistetav. Aga ma ei saa kahjuks garanteerida, et ma olen kohal, sest mu lapsed on viiskümmend protsenti ajast haiged.
Nii et kurvalt arutasime mehega seda ja otsustasime, et ma ikkagi ei saa neile neid tingimusi pakkuda ja kedagi alt vedada ma samuti ei taha, nii et loobusin nukralt tööpakkumisest. Ja õieti tegin, sest laupäeval saatsin meili, et kahjuks loobun. Teisipäeval oleksin pidanud proovipäevale minema; esmaspäeva hommikul juba oli Iti haige ja ma olin nendega kaks järgmist nädalat kodus. Ma poleks saanud isegi proovipäevale minna, rääkimata väljaõppest...
Aga nad olid lõpuni hästi kenad ja viisakad mu vastu ning soovitasid mul nende ettevõttes vähemalt tööampse teha. Ma sain nii täieliku emotsionaalse pai sellest lühikesest tööotsast: kui palju nad mind kiitsid ja kui soojalt minuga suhtlesid ning kuidas nad kohtlesid mind viimasel päeval, kui leping juba läbi oli: kingiti maiustusi kaasa, lasti varem koju, sealjuures makstes täispäeva eest, ja juhataja ütles, et ka mõned varasemalt lühemad päevad ta paneb mulle täispäevana kirja. Seda inimesele, keda neil ei ole enam vaja. See näitab minu meelest nii palju, kuidas töölepingu lõppedes käitutakse. Mul jäi igatahes ülim mulje sellest firmast.
Võtsin end töötuna arvele, kuna mul oli nüüd lõppenud tähtajaline leping, mis pakub päris mitu kuud päris soodsaid toetusi, arvestades minu varasemat emapalka. Siis küsis mees, kas tahaksin tema üürnikule ajutiselt appi minna, tööampse teha tema firmas. Üürnik valmistab ise ühemehefirmas erilisi kõrvaklapijuhtmeid ja vigastas veidi oma kätt ning vajas terveid lisakäsi. Mis seal ikka, no proovime... sealjuures rangelt mitte ületades töötukassa poolt seatud lubatud töömahu piire, et töötuna arvelolek enneaegselt ei lõppeks.
Ausalt öeldes mul ei olnud superpalju motivatsiooni neid tööampse teha, kuna töötades veedetud päevade eest (mõistagi) töötukindlustust ei maksta ning kokkuvõttes saan ma kätte ainult natuke rohkem kui lihtsalt töötuna tiksudes. Aga noh, natuke on ka ikkagi midagi, raha juba mööda külge maha ei jookse, ja kunagi ei tea, mis mingist võimalusest võib edasi saada.
Ja nüüd on nii, et mulle totaalselt meeldib seal käia :D Alguses olin jube aeglane ja siiamaani kindlasti on üürnik kulutanud minu väljaõpetamise ja töökoja ülesvuntsimise peale (ta tellis kohe hulga asju sinna juurde, kui mina liitusin, nagu veekann ja kohvimasin) rohkem aega, kui ma talle säästnud olen. Kõrvalt teeb vaikselt arendus- ja parandustöid, sest nähes, kui kaua ma juhtmeid läbi paelade käsitsi ajasin, hakkas ta leiutama viise, kuidas seda mulle lihtsamaks teha. Nii et siiamaani on ta oma kasuga küll miinuses ja just nüüd hakkas saabuma hetk, mil hakkasin kiiremaks muutuma, ja... täna hommikul ärkas Iti nohuga ja siin me oleme, kahekesi kodus :D
Reaalselt MA EI SAA tööl käia. Ma ei tea, millal see haiguste võidukäik oma otsa saab. Kas suveks saab, palun, jumal? Kas saab üks eesti naine rahus mõnda aega tööl käia ja makse maksta?
Ma ei tea, kas ma olen eriti kergesti rõõmustatav, aga tundub, et iga töö, mis mulle ette antakse, meeldib mulle. Ma olin suisa pettunud, et ei saanud täna minna, ja muidugi on juures ka tuttav tööandja alt vedamise maik. Olin teda küll ette hoiatanud, et see juhtub varem või hiljem (juhtus varem) ja ta ütles, et sellest pole midagi ja ta on väga paindlik. Samuti on ta juba teada andnud, et olen sinna pikemalt ja täisajaga ka tööle oodatud, kui peaksin tahtma.
Hmm... äkki see ongi see paindlik töökoht, millest ma siin uneledes mõtisklesin? Kus maailm ei kuku kokku, kui ma kohale ei saa tulla ning töötunde võib üsna oma vajaduste järgi sättida?
Nii huvitav võib elu olla. Siin ma siis olen, nokitsen valmistada kõrvaklapijuhtmeid väikeses töökojas ja ise oma eluga nii rahul.