esmaspäev, 14. juuli 2025

Südasuve rohtunud teed

Kell on üksteist õhtul ja ma istun siin all, ainsana veel ärkvel. Tund tagasi käisin hilisõhtusel rattaringil meie küla vahel. Täpselt siis, kui tagasi jõudsin ja duši all ära olin käinud, kuulsin avatud terrassiukse vahelt vihmasabinat. Nii soe oli, sõites polnud isegi tunnet, et vihma oleks tulemas. Vedas mul ajastusega nagu alati.

Päevad on ilusad, südasuvised ja kerged. Me käisime eile Pikakari rannas ujumas. Hommikul ärkasime sombuse ilmaga, aga et plaan oli randa minna, siis plaan oli randa minna. Pakkisin ujumisasjad autosse ja asusime teele. Parajasti siis, kui Paljassaarde kohale jõudsime, olid pilved hajunud, päike säras ning õhk oli muutunud kesksuviselt soojaks. Me lihtsalt teadsime, et tasub tulla!

Vesi oli küll vaid neliteist kraadi - isegi punane lipp väljas. Lapsed seega veest väga huvitatud ei olnud. Kaur mängis liivaga ja viskas lutsu (hääldades seda pehmelt nagu sõnas lutsukomm ning hüüdes aeg-ajalt õnnelikult: "Vaata, kui suur luts!"), Iti kõndis lainete piiril ning iga vähegi lopsakama lainetuse peale jooksis tagasi ranna poole, nii et vesi ta labajalgugi limpsama ei ulatunud.

Aga meie mehega polnud papist poisid ja läksime vette. Julmalt külm oli küll ning tuli kiirelt välja lipata, aga varsti tekkis jälle isu sisse hopsata. Kolmandal korral oli keha juba harjunud ja sain täitsa ringi ujuda. Lausa mõnus oli!

Paljassaarelt avaneb ka täiesti imeline vaade Tallinnale. Ja mees korjas taas veepiirilt kaasa mõned suuremad kivid meie lillepeenrasse. See rand on kauneid kive täis.

Tänasega sai minul puhkus läbi ning mehe oma algas. Ma olin täitsa nautinud neid kahte nädalat. Käisime lastega iga päev palju väljas: sobrasime veidi kaugemal suuremas poes, käisime raamatukogus, avastasime ronimislinnakut Kiili pargis ning leidsime, et Kauri jaoks on tubli neljandik sellest juba jõukohane! Kaur turnis nagu väike ahvike, suure rõõmuga ja hüppeliselt areneva osavusega. Ja kodus lasime pisikese basseini täis ning lasime hullukestel seal möllata, nii et küll sai.

Ning mänguväljakule minnes võtsin alati endale poest kaasa lattekohvi nagu vanasti, kui ma veel Tallinnas elasin. Ma tegin alati endale lastega väljaskäigu meeldivaks. Kärutasin pool Tallinna läbi, endal latte-tops pihus. 

Õnneks meeldis mulle ka tööle tagasi minna, olen sedasorti õnnelik inimene. Tegutsesin tervelt seitse tundi tinutades, sest mulle on tööl nüüd uued ülesanded antud. Ülemusel ongi vaja kedagi, kes oskaks kõrvaklapijuhtme algusest lõpuni ise valmis teha, mitte ainult juhtmeid ette valmistada ja kokku punuda. Mulle on tinutamine olnud väga suur muutus, aga vaikselt harjun ja õpin. Kõik need jubinad on nii paganama väiksed ning tinutamiskolb tulikuum. Hoia seda pool sekundit liiga kaua vales kohas ning võid kalli adapteri lihtsalt prügikasti visata. 

Lisaks on meil nii palju väikseid nippe ja trikke, kuidas need kaablid on nii töökindlad ja hea kvaliteediga. See on umbes sada sammu ja igat tüüpi adapterite ning otsikute jaoks on need sammud erinevad. Päris palju õppida ja harjuda, aga samas põnev ka. Lihtsalt nii ootamatu minu jaoks, sest seda ma poleks elus osanud oodata, et mina kunagi midagi tinutan, saati siis veel elukutsena.

Mul on veel raske harjuda sellega, kui aeglane ma ühe kaabli tegemisega olen. Punumises ja ettevalmistamises olin ma lõpupoole juba väga kiire, ning nüüd on raske psühholoogiliselt omaks võtta, et ma nokitsen mingit ühte asja pool tundi või sätin teist tund aega ja ikka õigeks ei saa.

Aga harjutamine teeb meistriks, onju.

Enne, kui ma hommikul tööle läksin, käisime kõik neljakesi veel hambaarsti juures. Lastel oli kontrolli jaoks visiidiaeg pandud. Hambaarsti juures tuleb juba tillukestega käia regulaarselt, et nad teaks, kes on hambaarst, mida seal tehakse, et see kõik on ohutu, valutu ja vajalik. Muidu on pärast häda käes, kui suurel lapsel on hambas auk ja ta pole elus arstikabinetti sattunud. Ta ei tee suud lahtigi!

Kaurile oli see juba kolmas visiit ning Itibuule teine, aga kardetavasti nad eelmist ei mäletagi, sest see oli aasta tagasi. Soovitati minna tagasi nüüd iga kuue kuu tagant. Meil on väga tänuväärne süsteem, kus kulud katab riik ning vanemal vaja maksta vaid visiiditasu viis eurot lapse pealt. Kõik on rahul.

Olime kodus juba mitu päeva rääkinud, et läheme hambaarstile, seal tuleb istuda tooli ja teha suu ilusti lahti, kui arst palub. Kaur nõndaviisi siis tegigi. Oli täiesti rahulik, tegi suu lahti ja hoidis lahti nii kaua kui vaja, kordagi kurtmata või kartmata. Ta oli nii tubli, et mind tabas suur helluselaine tema vastu! Kõik oli tal korras, kõik hambad lõikunud ja terved. Arst ja õde pesid tal hambad elektrilise harjaga üle ka ning määrisid mõnele hambale kaitsvat geeli, kuid peamiselt selleks, et laps harjuks protseduuride tegemisega ning veenduks, et need kõik on okei. Kauri jaoks oligi. 

Iti vaatas kogu asja issi kukilt, toetas pea vastu issi pead ja ütles vaikselt: "Mina ei taha." Mul oli eelaimdus, et ega tema vist seekord koostööd lase teha. Korra Iti pääses põrandalegi ning hakkas ukse poole jalutama-

Kuid kui tema kord kätte tuli, läks ta samamoodi kukununnult tooli, lasi teha kõik, mis temalt paluti ning oli hästi vaikne, tõsine ja kannatlik. Vahepeal ajas huuled prunti, kui paluti suu lahti teha, aga see oli nii armas, et kõik naersid. Temal oli kaks hammast veel lõikumata, aga kõik, mis suus, olid terved. Tal ka pesti üle ja pandi geeli.

Kaur toa teisest otsast õpetas vahepeal nagu siil põõsast: "Iti, tee suu lahti aa!"

Vaatasin teda seal toolil lesimas, tumedad prillid ees, natuke kramplik, aga nii tubli, ja tundsin, et silmad on natuke niisked. Vaatasin mehe poole ja tal olid ka. Meie kaks tublit kallikest!

Ja samuti, me ise oleme väga tublid lapsevanemad, et oma kolmeaastasega juba kolmandat korda hambaarstil käime. Ilma ühegi kaebuseta, vaid me oleme proaktiivsed ja hoolime nende tervisest. Peame tõesti endale ise patsu lööma!

laupäev, 12. juuli 2025

Kui tervet ei saa, olgu või pool päeva Pärnut

Meil oli täna täiuslik puhkusepäev: mehe puhkus äsja algas ja minu oma veel kestab - selle nädalavahetuse. Tegime mõnusa sutsu Pärnusse, sest mul oli juba mitu nädalat Pärnu-igatsus. Suvel peab Pärnusse saama, see on lausa traditsioon. Ja okei, ma juba juunis mehega käisin seal üheks ööks, aga see pole kaugeltki piisav. Mida pärnusem suvi, seda parem!

Teel sadas paksu vihma ja müristas, nii et mees roolis võpatas. Meie teadsime, et sel nädalavahetusel on avatud talude päevad, nii et otsisime välja ühe, mis meile tee peale jäi: mustsõstratalu. Kui me sinna sisse keerasime, oli kell just saanud kümme hommikul. Mulle tuli meelde, et meie graafik on ju nii palju varasem kõigi teiste inimeste puhkepäevagraafikust. Huvitav, kas nad on üldse lahti?

Olimegi esimesed inimesed seal ja nad olid esimest aastat seal avatud talude päeva raames lahti ka, nii et meist said väga tähtsad külalised, kes said endale pererahva kogu tähelepanu. Meile anti maitsta sõstramarmelaadi erinevates konfigureeringutes ning sõstrakarastusjooki, mis maitses megahea - ja ma ei joo tavaliselt üldse karastusjooke. See oli mõnusalt hapu ja tervislik. Nad rääkisid pikalt-laialt ka oma tootearendusest: kuidas nad kasutavad võimalikult vähe suhkrut ja võimalikult palju mustsõstrapüreed; milliste partnerite tehastes nad toodavad ja kuidas retsepti on perfektseks sättinud. Ostsime endale veidi näkse ja jooke kaasa ka ning suundusime nende kombaine vaatama. Neil on põõsaid meeletult ning nad ütlesid, et käsitsi ei korjaks seda saaki elus ära, sestap tehakse seda kombaini abiga. Ja mitte ainult, masinate abil ka külvatakse põõsaid ja hiljem rohitakse neid. 

Neil olid ka kanad ja mina sain nii palju targemaks, et kui küsisin, kui vara hommikul kukk kireb, siis nemad vastasid, et kukke neil ei ole ega peagi tingimata olema. Mina olin terve elu olnud arvamusel, et kanad ilma kuketa on võimatu pidada ja siis nad ei munegi. Aga munevad küll, lihtsalt tibusid ei saa. Päris vahva ju. 

Lapsed läksid ja sõid põõsaste vahel veel isu marjadest täis. Täitsa maitsevahe oli erinevate sortide vahel! Üks oli suuremarjaline ja nii magus, et lausa ahheta.

Küll oli seal rahulik ja sulnis. Ka vihm jättis sadamise täpselt meie ringkäiguks järgi ja alustas tibamisega kohe peale meie autosse tagasi istumist. Siis täpselt tulid ka teised perekonnad riburadapidi avatud talusse asja uurima, kui meie lahkumas olime.

Jõudsime Pärnusse ja käisime söömas, kusjuures Iti sõi viksilt ja viisakalt ning peaaegu puhtalt, aga Kaur tegi säärase segaduse, et põrand oli riisi täis; alailma sebis ta ringi ja ronis istmeid mööda nagu ahvike. Mul olid kaasa võetud värviraamatud ja pliiatsid neile värvimiseks, aga värvida võisin ma ise, sest neid see ei huvitanud. Muide värvisingi. Sel ajal tegi mees mu Ekspressist ristsõna lõpuni.

Läksime ka Pärnu peale jalutama, kusjuures lapsed käisid omal jalal ja jumala asjalikult ning pikka maad. Iti haukus lustlikult kõiki vastutulevaid koeri ning Kaur hoidis mul kuulekalt käest kinni. Küll me kõõlusime purskkaevu äärel, küll ronisime bussijaama lähistel vana rongimudeli peale, küll pakuti Rüütli tänaval degusteerimiseks jäätiseampse, mis olid kommikujulised, aga seest külmad. "See on Itile sobiv formaat," märkisin rahulolevalt. Oleme nüüd lastele reisikeste ajal ka vahel jäätist lubama hakanud ja see on lihtsalt naljakas, kui kaua Iti enda oma sööb. Poole tunniga ta ei tee ka sellele otsa peale (ei ole ilukirjanduslik liialdus) ja seejärel peab keegi talt selle üleni tilkuva jäätise käest ära võtma, mille peale Iti mõistagi südamest pahandab. See on ka jube naljakas, kuidas mees alati õpetab Itit jäätisevahvlit ka hammustama, et seda kompaktsemalt süüa saaks... ja Iti ei oska. No pole seda jäätisesöömise kogemust elus olnud, mis te tahate vaesest lapsest :D

Kummatigi oli ka see pisike amps täna Iti käes meeletuma aja ja sulas ka üleni ära. Ta on lihtsalt aeglane sööja. Ta naudib.

Kuskil nurga peal oli veel avatud uus söögikoht, kus kõrval ka laste mängumaja. Meie pägalikud punusid sinna sisse ja mängisid veerand tundi ennastunustavalt, ilma et me isegi kliendid oleksime olnud.

Tagasisõidul Kaur magas sulnilt ja Iti kurjustas meiega. Suures Laagri Coopis kaotasime korraks Kaurigi ära. Ta oli nagu püstikurat: väsinud, kannatamatu ja tusane. Siis vaatasin korraks sekundiks mehe poole, kes sooja toidu letis tellimust sisse andis, ja Kaur oli kadunud. Minutike saime teda otsida, enne kui avastasime ta kuivatatud puuviljade seina ees, kus ta valmistus endale datleid tõstma. 

Lihtsalt uskumatu, kuidas ta sekundiga ära sai kaduda.

Üleliia häirida me ennast laste tusasusest ei lasknud ja läksime enne päris koju jõudmist veel ujumagi. Ujudes lähevad nagunii kõik rõõmsaks. Me käime tihti siin Uuesalus ühes tiigis. See on meile nii meeldivalt lähedal, veerandtunnise sõidu kaugusel. Ühtegi mänguasja meil täna kaasas polnud, aga andsin Kaurile oma tühja veepudeli ning ta mängis ennastunustavalt nagu iidse aja laps, lihtsalt oma käte, liiva ja veega... ja plastpudeliga. Iti aga oli lausa suplemistujus, sammus vette, kiljus ja naeris. Tahtis muudkui minu või issi süles sügavamale vette tulla ja naeris nii nakatavalt.

Milline täiuslik õnn.

reede, 11. juuli 2025

Esimene kuiv öö

Eile oli ülitore õhtu. Kui sõbrad meie juurde lauamänguõhtule saabusid, olid lapsed veel üleval, nii et mul tuli veerand tundi Kauri vahet käia ja talle kinnitada, et tõepoolest on uneaeg ja und tuleb magada omaenda voodis.

"Mis hääled need on?" tahtis Kaur teada. Kuulnud, et onu ja tädid tulid meile külla, tahtis ta tingimata alla tulla. Ta muutus kurvaks mõttest, et tema külalisi ei näegi. Igaks juhuks küsis ta üle, ega tema voodis koletist ei ole ja ega külalised koletised ei ole. 

Viimasel ajal räägivad nad Itiga omavahel aina koletistest ja kummitustest. Ilmselt midagi, mida nad telekast näinud on. Mul on teleka vastu nüüd vaen, misasja neile seal ometi näidatakse :D Ega täpselt ei tea ka, sest telekat vaatavad nad hommikuti kohe peale ärkamist ning see vanem, kes nendega alla läheb, viskab ise diivanile pikali ja paneb spatti. Nad vaatavad juutuubi põhimõtteliselt omal valikul ja osad lasteprogrammi videod on tõepoolest tobedad.

Nüüd puhkuse ajal märkamatult viisin sisse korra, et pärastlõunase uinaku järel enam telekat lubatud ei ole. Isegi, kui Kaur uinaku vahele on jätnud, palun tal lihtsalt all endale ise tegevust otsida, telekas pole enam variant. See läks ilma suurema sõjata, paar korda öeldi peale ärkamist, et tahan telksi vaadata, millele vastasin ei, ja ei tulnud ühtegi argumenti vastu.

Nüüd on telekaaeg lastel ainult iga hommik ärkamisest hommikusöögini, millega ma olen täitsa rahul. Ideaalses maailmas oleks küll telekaaeg null, aga nii palju jõudu mul ei ole, et hommikul kell viis kolmkümmend viis lapsega midagi mängima hakata.

Aga minnes tagasi eilse õhtu juurde, siis vaatamata meie kärale ei ärganud kumbki laps enam. Öösel sain küll veidi Kauri vahet joosta, küll ta kõrval hetkeks lesida, küll karu tagasi voodisse aidata, küll pissile viia. Kuid hommikul ärkasid mõlemad lapsed heatujulisena ja kuivas voodis. See on meie jaoks suur asi ja tähtis edusamm. Nüüd on täitsa selge, et oleme ostnud oma viimased mähkmed elus ja rohkem need teed meie ostukärusse ei pea leidma. Jee, meie lapsed on mähkuvabad!

Ja jah, ma oleksin võinud selle ära teha juba aasta tagasi ja usun, et nad ka siis oleksid kenasti olnud võimelised ka öösel mähkuvabaks saama. Arvan, et mul oli kahe lococitoga siis käed liialt tööd täis, et sellele energiat oleks jagunud.

Täna on sombune hommik. Mees läks vastu viimasele tööpäevale enne oma puhkust, meie lastega möllasime maja peal. Õue jalutama Kaur keeldus minemast, sest tibutas vihma. Mina oleksin läinud küll, aga jälle sai otsa energia kahte koostööd mittetegevat last niikaugele viia. Õnneks on meil aed ja terrass. Tegin terrassiukse lahti ning nad möllasid vaatamata kergele vihmasabinale seal tunnikest pool. Kaur läks leidis meie noorest vaarikahekist esimesed kaks punast vaarikat sel aastal. Ühe viis ta Itile. Iti sõi ja imestas: "Nad on nii väikesed ja punased!"

Siis jooksis Kaur paljajalu päta-päta sõstrapõõsa kallale. Kõik vähegi mustemat värvi sõstrad ta sealt ära korjas, tõi mulle, tõi õele, ja ühe, kõige viimase sõstra pani hoolikalt köögisaare servale ning ütles, et see jääb issile. No kas pole armas? Vaatasin praegu järgi ja sõstar on endiselt alles, ootab issit.

Serveerisin lõunaks spagette hummuse ja eilsest üle jäänud dipikastmega, grill-liha, värsket porgandit ja kurki ning hallitusjuustu ja paar lõiku õuna. Kaur sõi taldriku sada protsenti tühjaks, õigemini sada kümme protsenti, sest ta ronis oma toolist välja ja tõi endale kausikese kogu ülejäänud hummusega ja sõi sellegi ära.

"Sulle ma ei pane, Iti," manitses ta, "sul on muud toitu veel ka."

Kui taldrik tühi, ütles Kaur: "Mulle väga maitses söök. Aitäh lõuna eest."

Lõpuks ronis meie viisakas ja armas poiss omadega massaažitooli. Kuhjas sinna kõik meie diivanipadjad ja pleedid ja heitis ise nende peale lõõgastuma. Puhkus on puhkus, nii peabki.

neljapäev, 10. juuli 2025

Potitrenn, viimane vaatus

Olen järjest läbi lugenud kaks põnevikku ühelt healt autorilt Louise Candlish. Tema kirjastiil ja ka valitud teemad tunduvad väga mulle: põnevikud, tegevus toimub Londonis, palju on juttu kinnisvarast, pereelust, palju on süžeepöördeid. Ja kõige tähtsam, ta kirjutab nii nauditavalt, nii stiilselt, et raamat lausa lendab käes. Praegu olen lõpetamas tema raamatut "Before we say goodbye". Eile õhtul jäin terrassil lugedes sellisesse seisu, et kümme lehekülge lõpuni, aga vot päris lõpuni ei lugenud, jätsin endale seda naudingut veel tänaseks ka. Hommik otsa olen nüüd lugenud hoopis värsket Ekspressi, aga nüüd, kus lapsed tuduvad, kirjutan selle blogipostituse ära ja lähen loen oma haarava raamatu lõpuni. 

Täna on meil lauamänguõhtu mõnede mehe endiste töökaaslastega. Kuna mul oli selleks vaja hankida küllalt palju snäkke ja jooke, mis lastekärusse ära ei mahuks, käisime lastega autoga poes. Nad käituvad seal üpris kenasti: Iti istub kärus, Kaur kõnnib kõrval. Kordamööda saavad nad asju kärusse panna ja Kauril on ka ülesandeks neid mulle riiulilt välja otsida.

"Lähme võtame hallitusjuustu ka," meelitasin riiulite vahele ära kaduma kippuvat Kauri lähemale. "Hallituuuus, hallituuuus!" hakkasid lapsed kooris üle poe laulma, mina muiet tagasi hoidmas. Sekundi pärast unustasid nad hallitusjutu ära ja laulsid väga kõvasti edasi "Sepapoisse". Kui me kassasse jõuame, siis Iti laseb tavaliselt läbi kliendikaardi ja Kaur maksab minu kaardiga ostude eest. Kaur aitab neid ka pakkida. Eriti tore on siis, kui mõlemad juhtuvad kõva häälega veel müüjat tervitama, siis nad saavad isegi müüjalt kiita.

Mu lapsed on tihti parajad põrgulised ja kaugel hästi käituvatest lastest, aga poes käituvad nad tõesti päris kenasti, mille üle mul on hea meel. Arvan, et suur osa on sellepärast, et nad ei tea, mis kõik need värvilised maiustused ja snäkid üldse on ja kuidas nad maitsevad. Nad ei oska neid paludagi ja ostlevad poes rahulikult. See tundub mulle küll ulme, et ma peaks iga poeskäigu ajal lapsele midagi magusat ostma ja tal seda süüa laskma, et ta rahus oleks.

Aga üks asi, millega oleme nagu omadega plaanist maas, on täiesti mähkmevabad lapsed. Kaur on praegu kolm ja pool ja kõik uinakud maganud seni elus mähkuga ning peaaegu alati kõik need mähkud ka täis pissinud. Perearst ütles, et ju tal siis aju ja keha veel ei tee nii palju koostööd, et öösel mitte pissida. Mind ennast juba ammu see piinas ja kohutavalt kahju keskkonnast, et mul nii vana laps iga päev kaks mähkut ära kasutab. Võtsin siis plaani, et nüüd puhkuse ajal harjutan mõlemad lapsed sada protsenti mähkuvabaks. Päike paistab, hea palju pesu pesta ja voodipesu õues kuivatada.

Itiga on seis suht hea. Lõunauinakud on tal täiesti kuivad, öösiti ta peaaegu iga kord siiski hommikuks on pissinud, aga ühe korra. Võtab ise endal märjad alukad jalast ära ja liigub kuiva koha peale magama. Iti pole nüüd enam poolteist nädalat kasutanud ühtegi mähkut ega hakka enam kasutama ka. Peseme seda pesu, palju vaja.

Kauril oli vaimne blokk peal ja tema poolteist nädalat on keeldunud ilma mähkuta magama minemast. Ta kardab ilmselt märga voodit. Ütles, et kasutame olemasolevad mähkud ära ja siis ta proovib. Eile õhtuks siis sai meie mähkmevaru täitsa nulli ja Kaur sai aluspükstega magama minna. Eks seda tralli ja voodipesu vahetamist ja öösel pissimas käimist oli küll - vähemalt võib nii kinnitada mees, kes selle kõigega tegeles :D Olen end valmis pannud, et tulevad mõned rahutumad ööd, aga tagasi enam ei lähe ja ühtegi pakki mähkmeid enam ei poest koju ei too. On juba tagumine aeg selleks. Ja pesumasin ka hakkab aina huugama, aga saame hakkama.

Samuti püüan Kaurile kinnitada, et pole hullu, kui tuleb mõni piss ka voodisse, et voodipesu peseme ära ja veekindel lina on all. Ma ei taha, et ta kardaks midagi magamisega seoses.

Pöidlad pihku meile!

Aga aed on meil aina kaunim ja kaunim. Multšisin äsja teist korda vaarikad üle, sest eelmine kiht oli liiga õhuke ja sealt kasvas umbrohi läbi. Ka sõstrapõõsas, tikker ja arooniad said multširingi endale ümber ja näevad nüüd šefid välja. Maitsesime ka esimesi mustsõstraid oma pisikese põõsa küljest. Päris valmis veel ei ole, aga sõstramekk oli küljes küll! Must sõstar on mulle nii nostalgiline mari, see on mu lapsepõlve maitsega. Me suviti muud ei söönudki kui aiamaalt musti sõstraid!

Mees möllab kurki ja kõrvitsat kasvatada ja pani paar nädalat tagasi istutuskasti koguni kartulit maha! Need läksid mühinal kasvama ja taimed on juba pea meetrikõrgused.

Aed teeb õnnelikuks.

teisipäev, 1. juuli 2025

Ema Tereesa päevaraamat

Suvi liigub vaikselt ja voolavalt. Pean ütlema, et see puhkuseasi täitsa meeldib mulle. Võtsin eile raamatukogust neli põnevikku ja ühega olen juba poole peal. Mulle meeldib, kui lopsakalt palju ma endiselt lugeda jõuan. Ma loen hommikusöögi juurde, õhtuti, vahel bussis, vahel tööl lõunapausi ajal. Isegi lastega täna kaks korda mänguväljakul käies oli mul raamat kaasas ja paar lehte sain lugeda ka.

Täna kerisin end terrassile istuma, pea varjus ja jalad päikese käes. Imeliselt soe ja mõnus esimene juuli oli. Kaur, kes lahkelt oli loobunud lõunauinaku tegemisest, tuli ja sättis end mulle sülle, omaenda raamat käes ning karbike lõigutud nuikapsaga kaasas, et me saaks näksida.

"Kas tead, emme?" küsis ta. "Ma olen sinule armas."

"Oled küll," ütlesin teda pealaele musitades. Mulle meeldib kuulda, kuidas meie enda sõnutud laused meieni tagasi jõuavad. Kaur ei oskaks seda mulle öelda, kui ta ei kuuleks seda iga päev.

Veel rääkisin täna lastele, kuidas ma armastan meie issit ja et ta on minu kallis. 

"Jaa," ütles Iti. "Issi on minu kallis ka."

Täna oli minu õhtu Itit magama panna ning kuna me parasjagu potitreenime ka ööd, et vabaneda ka uinakumähkmetest, siis ei suutnud ma nagunii haavatavas olukorras Itit üksi uinuma jätta ja lubasin tal põrandale enda kaissu ronida. Iti on üks maailma armsamaid olevusi ja ta silmad on sügavad nagu ookean, kui ta mulle õhtuti otsa vaatab. Tema silmades on terve maailm. Ma mõtlen igal õhtul, kuidas on võimalik kedagi nii palju armastada, nagu mina seda lapsukest.

Parasjagu on hea, et mu armastus nii suur on, sest seda läheb vaja, et toota hobusekannatust. Itil on käes väga turbulentsed kaheaastase lapse arenguetapid, kus ta ei ole nõus mitte millegagi, ei taha teha mitte midagi ja viskab end dramaatiliselt põrandale maha ja hakkab nuuksuma. Ja pahandada selle lapsega on võimatu. Mitte võimatu selles mõttes, et ma ei suudaks - vägagi suudaks, hääl tõstab end lausa iseenesest. Aga Iti ei lase endale mitte midagi öelda ja kui minu hääl ületab talle sobiva valjuse, pöördub ta kurvalt ära ja peidab pea kätesse, tihti hakkab ka nutma. Ta lihtsalt ei luba endaga käituda teistmoodi kui absoluutselt õrnalt ja arvestavalt.

Täna hommikul kell 5:15 Iti tõusis. Läksin tema tuppa, mind tervitas ta pahaste hüüatustega. "Ei, emme, mine ära! Tahan issit! Mine ära siit!" Ta üritas mind oma väikeste käekestega ka toast välja lükata. Ma üritan ikka mingite viisidega hakkama saada, aga hommikuti on Iti jube issikas. Me mehega tõuseme enam-vähem kordamööda koos kõige varasema ärkajaga, et teine vanem saaks edasi tossata. Kui nüüd Iti hommikusele kapriisile järgi anda, oleks see mehe suhtes ebaaus, sest ta ei saaks kunagi edasi magada.

Mõni hommik Iti jookseb must mööda, läheb avab meie magamistoa ukse ja poeb ise issi juurde maapakku. Eriti midagi temaga seal ette võtta ei saa, sest muidu ta karjuks ja ärataks Kauri.

Igatahes täna kamandasin uksele ilmunud mehe tagasi voodisse ja üritasin meelitada Iti trepist alla, et ta saaks vaikselt lastesaateid vaatama minna nagu igal hommikul, ning mina saaksin diivanil edasi magada. Iti ei tahtnud alla minna, sest ma pole issi. Siis läks ta alla, aga vahepeal tagasi üles. Tal oli nii paha tuju! Kui talle mainida, et oleme vaikselt, ärme äratame vennat, siis pahandas ta väga.

Kui olime omadega alla jõudnud, ei tahtnud Iti minna potile. Üldiselt ma sellest numbrit ei teeks: võib-olla tal pole pissihäda. Aga täna hommikul teadsin raudselt, et tal on pissihäda, sest ta oli maganud ainult alukates ja need olid kuivad. Niisiis oli ta öö otsa pissimata ja millalgi pidi see välja tulema. Ma ei kavatsenud hakata diivanit puhastama, kui ta telekat vaadates pissida otsustanuks. 

Me kemplesime seal absurdselt kaua, vaikselt, et mitte kedagi äratada, mina max väsinud ja tahtes lihtsalt diivanile vajuda. Aga ma olin nii kannatlik, leebe ja õrn, et ise ka enda üle uhke. Lõpuks jooksis Iti mulle peadpidi sülle ja nuuksus natuke oma halba tuju välja. Sain ta potile, viies ta tähelepanu eemale mõttega, et ta saab ise punasele nupule vajutada ja teleka käima panna! Muidugi tegi ta suure pissi. Vaatasin enne diivanil uuesti unne vajudes kella, mis näitas nüüd 05:40. Jumal, mul on tõesti hobusekannatus. Olen põhimõtteliselt ema Tereesa.

Ülejäänud päev läks sama rada, mida hommik ette näitas. Lapsed tülitsesid sada seitse korda, kusjuures peamine norija ja teise asjade äravõtja oli just Iti. Peale lõunaund oli ta veelgi halvemas tujus ja ta vahepala sööma saamiseks tegin ma miljon trikki ära. Vahepeal istusin ise maha ja hakkasin oma sööki edasi sööma, aga siis Iti jäi maha nutma, magamisajast püksata, pea kätel. Ma ei saanud lasta tal niimoodi üksi nutta ja pealegi tuli mul meelde, et Kauril selles vanuses oli samuti faas, kus ta peale unesid oli supervihane. Aga see läks üle, nagu kõik faasid.

Olen õhtuks enda üle igatahes väga uhke.