teisipäev, 27. mai 2025

Oleme vaikselt, emme

Läksin Itile lastehoidu järgi, kell oli juba kolmveerand viis, mis on Iti tavapärasest pealekorjamise ajast mõnevõrra hilisem. Sest mina tahtsin tulla linnabussi pealt maha tulles hoopis rattaga koju ja siis jala lapsekäruga lastele järgi minna. Tavaliselt ma lähen varahommikul autoga alevisse, pargin ja lähen bussile, ning õhtupoolikul kohe sealt auto peale, poodi ja lastele järgi. Aga mulle ei meeldi üldse neid väikseid käike autoga teha, vaid jala või rattaga käia. Praegu on õues nii ilus ja soe, megamõnus. Hakkan igal võimalusel nüüd autot vältima.

Iti igatahes ootas mind rühmaruumis, nutuvõru suu ümber. Esikus oli parasjagu kolm teist last oma vanematega lahkuma sättimas ja Iti oli arvatavasti maru õnnetuks läinud, et miks temale siis keegi järele ei tule, kui kõigile tuleb.

"Tahan juba koju," ütles Iti õnnetult. Mul läks süda suurt hellust täis, krabasin ta sülle ja musitasin üle. Kes see on oma emmele nii kallis? Kes see oskab end juba nii ilusti väljendada? 

Itil on viiesõnalised laused juba tavaline, ja sõnavara on rikkalik. Rõõm on kuulda, kuidas nad Kauriga üksteise võidu lobisevad (ja vaidlevad, üksteisega ning meile vastu).

Õhtul panin mina Iti voodisse. Iti heitis maha pikali ja rääkis mulle midagi rohelisest elevanthundist, kes talle hommikul haiget oli teinud.
"Ei taha elevanti hunti," ütles Iti veenvalt ja hõõrus silmi.

"Okei," ütlesin ma, heitsin tema kõrvale ja sulgesin silmad. Et ta oli lobisenud juba veerand tundi järjest, tegin ettepaneku, et oleme nüüd vaikselt ja jääme magama. Iti oli nõus, sulges silmad ja hakkas vaikselt nohisema, katkestades oma une-eelset nohinat aeg-ajalt ainult selleks, et mulle kinnitada: "Emme, oleme vaikselt. Vaikselt oleme, emme."

"Šhh," tegin mina, ja tasapisi sai "vaikselt olemisest" päriselt vaikus ning nohinast uni. 

Kaur aga teatas mulle ükspäev, et temal ja issil mõlemal on noku ja neist saavad kunagi mehed.

kolmapäev, 14. mai 2025

Nohu pole haigus

Käisime nädalavahetusel siin meie külakese peal ühel lastepeol. Liiga tihti meil lastepidudele jõuda ei õnnestu, kui ka kutsutakse, sest tõbi ju aina murrab vasakult ja paremalt ja seda, et mõlemad lapsed terved oleks, ei tule liiga tihti ette. Seekord siiski õnnestus ning - tore oli! Mulle meeldib eriti piiluda, kuidas sama küla ja sama arenduse peal inimesed oma kodu sisustanud on. Huvitav on teiste lahendusi näha. See konkreetne pere elab ühekorruselises ridamajas, mitte kahekorruselises nagu meie, aga lahe oli siis ka näha ühekorruseliste kujundamise näiteid. Neil oli täitsa mõnus ja avar seal, palju avaram mulje kui meil allkorrusel on. Meil on kitsas ja kõrge, neil lai ja madal. Ja köök oli üliilus. Tillukesed lastetoad olid jäetud, uksed lahti, ning kõik peole kutsutud lapsed voorisid neist sisse-välja ja tegid inventuuri. Tunne oli üsna päris nagu mängutoas, sest uusi ja huvitavaid mänguasju oli lademetes ja uurimist jagus. 

Tunne oli väga eeslinnalik. Kõik kohalviibijad olid meiega samas eluetapis: kõigil oli kaasas kaks last, enamasti poiss ja tüdruk, omavahel vesteldi lasteaedadest ja koju ventilatsiooni paigaldamisest. Üks mu sõbranna mänguväljakult oli ka seal ja ta beebi käis minu käes nunnutamisel. Öelge, mis tahate, aga mul oli lõbus hommikupoolik.

Nende kodu on imeilus. Mul oli ainult selle üle hea meel, et meil nii palju mänguasju pole. Seal oli neid lihtsalt meeletult. Ma olen päris hästi paisuvat mänguasjade kuhja kontrolli all hoidnud: kui midagi uut kingitakse, siis peab midagi vana minema. Annan neid ära ja katkiseid või koledaid asju viskan armutult minema, muidugi laste eest salaja. Olen väga kaitsev oma ruumi suhtes.

Praegusel ajal on meie omade lemmikmänguasi hoopis... muld. Nad veedavad tunde praegu aias. Kaur käib lasteaias kaks korda päevas õues ja koju jõudes suunduvad ka kohe aeda. Muldasime endal hiljuti õuemuru, mis annab lastele küllaga toormaterjali mängimiseks. Ise asjatavad seal ega vaja mingit abi ega juhatust. Eile õhtul tegin juba söögi valmis, vaatasin, et lapsed nii ennastunustavalt tegutsevad õues, et ei hakanud neid isegi tuppa kutsuma, vaid lõin raamatu lahti ja hakkasin ise einestama. Varsti tilkus Kaur tuppa ja küsis ka süüa. Iti aga oli endal jalad paljaks võtnud ja kõndis unelevalt aias elupuude keskel ringi, vaatas liblikaid ja naabri koera, ei tulnud niipeagi sisse. 

Nii kindel on neid seal hoida, värav käib lukku ja kuhugi põgeneda neil sealt ei ole. Küll see maaelu ja oma aed on ikka mõnusad!

Praegu kirjutan siin keset kõige magusamat tööaega blogi, sest olin hommikul kakskümmend minutit jõudnud tööl olla, jõin mõnuga kohvi ja punusin kaablit, kui helistas Kauri rühma õpetaja. Kaur köhib ja vaja koju viia.

See on kahe nädala sees teine kord, kui ma pean kohe peale tööle jõudmist tagasi bussi peale minema ja linnast koju sõitma, et Kaur ikkagi aiast ära tuua. Mu ülemusel veab minuga, onju?

Tõele au andes seekord ma tõesti mõistan õpetajat ja arvan, et oleksingi pidanud Kauri hommikul koju jätma. Ainult et mulle meeldib nii väga tööl käia, et mõtlesin: ta ei köhi ju nii väga. Ainult natuke.

No ikka täitsa köhib tegelt. 

Eelmine nädal aga olin päris pahane, kui mind aeda järgi kutsuti, sest Kauril oli nohu. Käsi südamel: tal ei olnud hommikul mingit nohu, mitte nohupoegagi. Ega ka eelmisel päeval. Puruterve laps. Ja poolteist tundi hiljem korraga selline nohu, et laps ei saa lasteaias olla ja vaja koju viia. Küsisin üle, et kas tõesti on vaja viia, sest no... minu meelest ei olnud.

Mu suhtumine laste haigustesse on nüüd muutunud palju lõdvemaks. Laps peaks kodus olema kahel põhjusel: kui tal on halb enesetunne, nii et ta peaks kodus puhkama, või kui on oht teisi nakatada. Nohu ei kuulu minu meelest kummagi kategooria alla. Asi neil siis see nohu aeg-ajalt ära pühkida või lapsele püksivärvli vahele taskurätt panna ja aeg-ajalt meelde tuletada, et pühi palun.

Tõin siis tookord lapse koju, pühkisin tal paar korda nina, käis magas lõunat ja pärastlõunast polnud taas enam nohupoegagi. Küsis aeda ja mängis seal mitu tundi! Ükski haige laps ei küsi ise õue, sellest juba saab aru, et tal enesetunne hea. Mõistagi viisime ta järgmisel päeval uuesti aeda, kuigi õpetaja uksel imestas, et kas tõesti Kaur juba terve?? Mees ütles, et nohu pole haigus, ja jooksis minema :D

Aga täna jah selle köhaga oli asjakohane ta koju tuua ja ilmselt homme ka mul kodus. Mu ülemus ütleb, et sellest pole hullu, aga ma ei tea, mis ta päriselt oma peas mõtleb. Haiguslehte ma ei võta, teen alati tunnid lihtsalt järgi, aga see nädal on huvitav olnud. Mu norm on teha seitse tundi päevas. 

Esmaspäev: käisin hommikul maniküüris ja sain teha ainult 4,5 tundi. 

Teisipäev: Kauril oli aias arenguvestlus, läksin varem ära, tegin 6 tundi.

Kolmapäev: mees sõitis hommikul vara Tartusse, mistõttu mina viisin lapsed aeda ja sain hiljem tööle. Tööle jõudes sain veel ka kõne peale ja lahkusin. Tegin 1 tunni tööd.

Tahaks minna täna õhtul oma tunde tegema, aga mees tööl kauem ja peale seda veel teeb oma õe üürikas parandustöid. Neljapäeval olin plaaninud teha pika mammutpäeva ja kõik selle nädala tunnid järgi töötada, aga nüüd tundub, et neljapäeva hommikul jään Kauriga veel kojugi.

Njah. Eks ma millalgi selle nädala jooksul selle aja leian ja oma tunnid järgi teen, sest mul on see kiiks, et palka meeldib saada ja tore on poest selle palgakese eest perele süüa osta, mitte hambaid varna riputada ;D

pühapäev, 11. mai 2025

Mõnikord on ruut lihtsalt ruut

On olnud üks täiesti sulnis ja kaunis emadepäev sellel emal siin. Hommikul ärkas mees lastega, nagu ta nädalavahetuseti enamasti teeb. Kuulsin, kuidas Kaur kella seitsme paiku trepist üles tuli ja midagi mu ukse taga krabistas, aga sisse ei tulnud ja emme ei karjunud. Poole tunni pärast üles tõustes leidsin ukse tagant kaardi. Sinna oli Kaur joonistanud ringi, ruudu ja paar kriipsu.

"Emme, ma tegin sulle kaardi!" rõõmustas Kaur, kui alla jõudsin.

"Mis sa sinna joonistasid?" küsisin, arvates, et Kaur kujutas abstraktset mind või midagi.

"Ruudu ja ringi," vastas Kaur iseenesestmõistetavalt.

Mõnikord on ruut lihtsalt ruut.

Mul oli kaunis kollane lillekimp emadepäeva puhul, mees küpsetas vahvleid ja oli hankinud ka aleksandrikooki, mis on mu lemmikkooke. Täitsa mõnus on ema olla.

Panime end varakult riidesse ja läksime Luigele maaelulaadale. Seal oli rahvast murdu vaatamata varajasele kellaajale. Lapsed uudistasid miniloomaaias kanasid ja küülikuid, kuulasid kalkunite ja kukkede omavahelist mõõduvõtmist linnumüügialas. ("Mis tegi häält?" küsis Kaur šokeeritult  kalkuni esimese pröökamise peale.)

Me ostsime endale välisukse ette lillekasti suvelilled. Talvised kanarbikud kolisid välja ja leidsid endale uue kodu aias. Istutasin need kohe kodus lillekasti ära ka ja rääkisin nendega õrnalt, et see on nüüd nende uus kodu ja neil on sõbrad, kellega lillekastis lobiseda. Paluks ilusaks suureks kasvada ja lopsakalt õitseda.

Ja maasikataimed ostsime ära. Ning aeda veel kolm liiliasibulat, mille samuti õhtuhämaruses mulda paika seadsime.

Teate mis? Aias toimetamine teeb õnnelikuks!

Peale laata viis mees mind linna oma õe üürikorterisse koristama. Olen terve nädalavahetuse: reede ja laupäeva õhtud ning pühapäeva ennelõuna, nüüd koristanud. Mehe õel vabanes samaaegselt kaks üürikorterit lepingust ja mõlemad tahtsid spetsiifilist põhjalikku koristust. Üks tahtis kodumasinate süvapuhastust ja teisel olid aknad maailma kõige räpasemad. Ma küürisin neid aknaid kaks päeva! Tegemist on ühe Tallinna väga tiheda liiklusega tänavaga, nii et kogunenud oli meeletu kogus tolmu ja sodi. Need aknad põhimõtteliselt ei paistnud läbi, üürnik polnud neid ilmselt iial pesnud. Seal korteris on viis akent ja kõik topeltaknad, mis koosnesid vasakust ja paremast poolest ning ülemisest osast, mida tuli lahti hoida, kui küürisid. 

Aga ausalt, füüsiline töö, samal ajal, kui mees hoolitses ise Timbu ja Limbu eest, on minu jaoks puhkus :D Rääkimata sellest, kui tore on lisa teenida.

Elu on mahe nagu maasikas.