esmaspäev, 14. juuli 2025

Südasuve rohtunud teed

Kell on üksteist õhtul ja ma istun siin all, ainsana veel ärkvel. Tund tagasi käisin hilisõhtusel rattaringil meie küla vahel. Täpselt siis, kui tagasi jõudsin ja duši all ära olin käinud, kuulsin avatud terrassiukse vahelt vihmasabinat. Nii soe oli, sõites polnud isegi tunnet, et vihma oleks tulemas. Vedas mul ajastusega nagu alati.

Päevad on ilusad, südasuvised ja kerged. Me käisime eile Pikakari rannas ujumas. Hommikul ärkasime sombuse ilmaga, aga et plaan oli randa minna, siis plaan oli randa minna. Pakkisin ujumisasjad autosse ja asusime teele. Parajasti siis, kui Paljassaarde kohale jõudsime, olid pilved hajunud, päike säras ning õhk oli muutunud kesksuviselt soojaks. Me lihtsalt teadsime, et tasub tulla!

Vesi oli küll vaid neliteist kraadi - isegi punane lipp väljas. Lapsed seega veest väga huvitatud ei olnud. Kaur mängis liivaga ja viskas lutsu (hääldades seda pehmelt nagu sõnas lutsukomm ning hüüdes aeg-ajalt õnnelikult: "Vaata, kui suur luts!"), Iti kõndis lainete piiril ning iga vähegi lopsakama lainetuse peale jooksis tagasi ranna poole, nii et vesi ta labajalgugi limpsama ei ulatunud.

Aga meie mehega polnud papist poisid ja läksime vette. Julmalt külm oli küll ning tuli kiirelt välja lipata, aga varsti tekkis jälle isu sisse hopsata. Kolmandal korral oli keha juba harjunud ja sain täitsa ringi ujuda. Lausa mõnus oli!

Paljassaarelt avaneb ka täiesti imeline vaade Tallinnale. Ja mees korjas taas veepiirilt kaasa mõned suuremad kivid meie lillepeenrasse. See rand on kauneid kive täis.

Tänasega sai minul puhkus läbi ning mehe oma algas. Ma olin täitsa nautinud neid kahte nädalat. Käisime lastega iga päev palju väljas: sobrasime veidi kaugemal suuremas poes, käisime raamatukogus, avastasime ronimislinnakut Kiili pargis ning leidsime, et Kauri jaoks on tubli neljandik sellest juba jõukohane! Kaur turnis nagu väike ahvike, suure rõõmuga ja hüppeliselt areneva osavusega. Ja kodus lasime pisikese basseini täis ning lasime hullukestel seal möllata, nii et küll sai.

Ning mänguväljakule minnes võtsin alati endale poest kaasa lattekohvi nagu vanasti, kui ma veel Tallinnas elasin. Ma tegin alati endale lastega väljaskäigu meeldivaks. Kärutasin pool Tallinna läbi, endal latte-tops pihus. 

Õnneks meeldis mulle ka tööle tagasi minna, olen sedasorti õnnelik inimene. Tegutsesin tervelt seitse tundi tinutades, sest mulle on tööl nüüd uued ülesanded antud. Ülemusel ongi vaja kedagi, kes oskaks kõrvaklapijuhtme algusest lõpuni ise valmis teha, mitte ainult juhtmeid ette valmistada ja kokku punuda. Mulle on tinutamine olnud väga suur muutus, aga vaikselt harjun ja õpin. Kõik need jubinad on nii paganama väiksed ning tinutamiskolb tulikuum. Hoia seda pool sekundit liiga kaua vales kohas ning võid kalli adapteri lihtsalt prügikasti visata. 

Lisaks on meil nii palju väikseid nippe ja trikke, kuidas need kaablid on nii töökindlad ja hea kvaliteediga. See on umbes sada sammu ja igat tüüpi adapterite ning otsikute jaoks on need sammud erinevad. Päris palju õppida ja harjuda, aga samas põnev ka. Lihtsalt nii ootamatu minu jaoks, sest seda ma poleks elus osanud oodata, et mina kunagi midagi tinutan, saati siis veel elukutsena.

Mul on veel raske harjuda sellega, kui aeglane ma ühe kaabli tegemisega olen. Punumises ja ettevalmistamises olin ma lõpupoole juba väga kiire, ning nüüd on raske psühholoogiliselt omaks võtta, et ma nokitsen mingit ühte asja pool tundi või sätin teist tund aega ja ikka õigeks ei saa.

Aga harjutamine teeb meistriks, onju.

Enne, kui ma hommikul tööle läksin, käisime kõik neljakesi veel hambaarsti juures. Lastel oli kontrolli jaoks visiidiaeg pandud. Hambaarsti juures tuleb juba tillukestega käia regulaarselt, et nad teaks, kes on hambaarst, mida seal tehakse, et see kõik on ohutu, valutu ja vajalik. Muidu on pärast häda käes, kui suurel lapsel on hambas auk ja ta pole elus arstikabinetti sattunud. Ta ei tee suud lahtigi!

Kaurile oli see juba kolmas visiit ning Itibuule teine, aga kardetavasti nad eelmist ei mäletagi, sest see oli aasta tagasi. Soovitati minna tagasi nüüd iga kuue kuu tagant. Meil on väga tänuväärne süsteem, kus kulud katab riik ning vanemal vaja maksta vaid visiiditasu viis eurot lapse pealt. Kõik on rahul.

Olime kodus juba mitu päeva rääkinud, et läheme hambaarstile, seal tuleb istuda tooli ja teha suu ilusti lahti, kui arst palub. Kaur nõndaviisi siis tegigi. Oli täiesti rahulik, tegi suu lahti ja hoidis lahti nii kaua kui vaja, kordagi kurtmata või kartmata. Ta oli nii tubli, et mind tabas suur helluselaine tema vastu! Kõik oli tal korras, kõik hambad lõikunud ja terved. Arst ja õde pesid tal hambad elektrilise harjaga üle ka ning määrisid mõnele hambale kaitsvat geeli, kuid peamiselt selleks, et laps harjuks protseduuride tegemisega ning veenduks, et need kõik on okei. Kauri jaoks oligi. 

Iti vaatas kogu asja issi kukilt, toetas pea vastu issi pead ja ütles vaikselt: "Mina ei taha." Mul oli eelaimdus, et ega tema vist seekord koostööd lase teha. Korra Iti pääses põrandalegi ning hakkas ukse poole jalutama-

Kuid kui tema kord kätte tuli, läks ta samamoodi kukununnult tooli, lasi teha kõik, mis temalt paluti ning oli hästi vaikne, tõsine ja kannatlik. Vahepeal ajas huuled prunti, kui paluti suu lahti teha, aga see oli nii armas, et kõik naersid. Temal oli kaks hammast veel lõikumata, aga kõik, mis suus, olid terved. Tal ka pesti üle ja pandi geeli.

Kaur toa teisest otsast õpetas vahepeal nagu siil põõsast: "Iti, tee suu lahti aa!"

Vaatasin teda seal toolil lesimas, tumedad prillid ees, natuke kramplik, aga nii tubli, ja tundsin, et silmad on natuke niisked. Vaatasin mehe poole ja tal olid ka. Meie kaks tublit kallikest!

Ja samuti, me ise oleme väga tublid lapsevanemad, et oma kolmeaastasega juba kolmandat korda hambaarstil käime. Ilma ühegi kaebuseta, vaid me oleme proaktiivsed ja hoolime nende tervisest. Peame tõesti endale ise patsu lööma!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar